При ремонта на Ларгото са изчезнали 4,5 млн. евро. Това обяви служебният министър на културата проф. Велислав Минеков по време на пресконференция, цитиран от БГНЕС.
Той уточни, че ще подаде сигнали до европейската прокуратура, свързани с използването на евросредства за реализацията на няколко проекта в България. Минеков цитира становището на Европейската служба по измамите (ОЛАФ), според което само от ремонта на Ларгото са изчезнали 4,5 млн. евро от целия проект, но подчерта, че документът е с гриф "строго секретно" и затова не може да изнесе много информация.
"Има препоръки да се търси отговорност от трима министри в предишни управления и един кмет", допълни служебният министър.
Минеков разкри още, че в Министерството на културата нещата по отношение на финансите „са потресаващи“. Над 86,5 млн. лв. са загубите на НДК от 2017 г. до края на 2020 г., уточни той и обяви, че ще разпореди пълна финансова проверка, защото въпросната сума е повече от субсидията към всички културни институции под шапката на министерството.
Според Минеков ще бъде проверено и как и на какво основание централният офис на партия ГЕРБ се е настанил в сграда на НДК за символичен наем.
„НДК партиен дом ли е? Какво общо има НДК с партия ГЕРБ? Можем ли да кажем, че това е било част от едно правителствено насилие и директорите на НДК са били принудени да се съгласят? Ще искам цялата история“, каза Минеков, цитиран от Агенция „Фокус“.
Той добави, че все още няма отговор от Съвета за електронни медии (СЕМ) по отношение на прекъсванията на програмата на Националната телевизия за излъчване на партийни пресконференции.
Служебният министър заяви също, че не е сплашвал журналисти. Според него е използван натиск върху журналистите на БНТ, за да излязат с декларации в подкрепа на институцията.
"Поискал съм обяснение от г-н генералния директор за този тежък инцидент, включително съм го запознал с действащите закони и че това е наистина нарушение на националната сигурност. Инцидентът е сходен със спирането на БНР за половин ден", коментира Минеков.
преди 3 години В много случаи парите всъщност могат да изчезват, най-честия е когато си плащаш заема. Друг начин е когато има срив на пазарите много пари изчезват. Естествено го има и буквалния начин който първи идва на ум - да унищожиш физически банкноти целенасочено или случайно. Знам че тук намекваш, че са използвали неподходяща дума за да опишат кражбата но исках да уточня че не е невъзможно и да изчезват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Парите не изчезват,а само сменят притежателя си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ЛаJното Вежди! отговор Сигнализирай за неуместен коментар