Избирането на правилното жилище е трудоемка, време изискваща и изключително отговорна дейност, тъй като представлява голяма инвестиция, в нередки случаи дори е единствената скъпа сделка в живота ни. Снежана Стойчева, мениджър на „Imoti.net“, доказан професионалист с 10-годишен опит в проследяването на пазара на имоти, представя особеностите на двете основни посоки, по които може успешно да осъществите тази нелека задача:
Вариант А - избор на имот без брокер
Това е много изтощителна работа и крие големи рискове. Истината обаче е, че много хора избират да започнат търсенето на мечтания имот сами с идеята да спестят средства, като избегнат разходите за комисиона.
Необходимо е да потърсите обяви от частни лица, но имайте предвид, че има брокери, които публикуват обяви като частни лица. Бързо ще ги разпознаете, тъй като още в първия разговор ще стане дума за комисиона.
Важно е да се отбележи, че когато предприемете самостоятелно търсене в онлайн платформите, неминуемо ще попаднете в „море от оферти“. Конкретизирайте търсенето до най-малките детайли, като след това постепенно може да премахвате онези филтри, характеризиращи даден имот, с които бихте направили компромис.
Определете по-широки граници на цената, все пак това са оферти цени и може да договорите с 5-10% по-ниска цена. Имайте предвид, че когато даден имот се предлага от няколко агенции, това означава, че може да постигнете по-ниска цена от най-ниската обявена.
В случай че все пак откриете подходящия имот без помощта на брокер или агенция за недвижими имоти, задължително използвайте услугите на доверен адвокат, за да не попаднете в неподозиран капан.
Вариант Б - избор на имот с брокер
В този случай съществуват две опции – първо да изберете брокер, или първо да изберете обява. Препоръчвам да изберете брокер. Може и агенция за недвижими имоти, но бъдете бдителни и взискателни, тъй като има добри агенции, в които работят недобри брокери.
Много е важно да знаете, че повечето брокери предпочитат да работят с продавачи, а не с купувачи. С първите сделката е по-сигурна, защото продавачите са по-мотивирани. Купувачите често могат да отлагат покупката, обстоятелствата могат да се променят и др.
За да ангажирате брокера, сключете договор с ясен, кратък срок и конкретни параметри. Изисквайте периодично да ви изпращат оферти по определените от вас изисквания - със снимки, видео, виртуален оглед и подробно описание.
Ако изберете имот „на зелено" без Акт 16, ново строителство, от инвеститор, без комисиона от купувача, бъдете много внимателни. Тук и много добър брокер трудно ще ви помогне. Винаги има риск. Опитайте се да го ограничите максимално.
Шестите годишни награди в сектор недвижими имоти за 2020 година, които водещият сайт за обяви на недвижими имоти Imoti.net организира, ще отличат най-добрите в бранша от цялата страна в 12 категории. Това е единственият национален форум, който присъжда престижните награди за постиженията и коректността на компаниите и експертите в сектора
Годишните награди на Imoti.net се провеждат с партньорството на Пощенска банка и Национална асоциация на строителните предприемачи.
Медийни партньори са Investor.bg, Dnes.bg, Градът Медия Груп и вестник „Строител“.
Повече информация за събитието и как може да се включите до 31 май научете тук.
преди 3 години Tова не е статия, а платено съобщение. Препоръчвали ми да работя с брокер - защо ? какво ми дава един брокер, което един адвокат не може ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Досега винаги съм купувал без брокер. Мога да си правя огледа и сам, без някой да обикаля около мен и да ми "показва". Да не говорим пък и затова, че брокера иска да ми продаде нещо възможно най-бързо, а не да съм възможно най-доволен. А комисионната предпочитам да си я задържа и похарча за нещо смислено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години жена , кола и къща се избират лично ... око да види ръка да пипне , брокерите са ала бала работа , *** . отговор Сигнализирай за неуместен коментар