Към момента 147 общини в България разполагат с одобрени актуални общи устройствени планове за цялата им територия, става ясно от съобщение на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това означава, че малко над половината от всички общини в страната ни, които са 265, разполагат с подобни планове.
През 2013 г. общините бяха задължени да изготвят общи устройствени планове, с които да определят предназначението на отделните територии, както и интегрирани планове за развитие, на основата на които да могат да получават европейски средства за проекти през програмния период до 2020 г. Първоначално общините трябваше да са готови с тях до началото на 2016 г. Впоследствие срокът беше удължен до началото на 2019 г., а след това и до началото на 2021 г.
Целта на промените беше да се спре застрояването върху плодородни земи и да се предпазят защитени територии.
Общините се бавят с изработването и одобряването на общите устройствени планове, защото обществените поръчки за изготвянето им често са обжалвани, а набавянето на данни за устройството на съответната територия е затруднено. Бавят се и обществените обсъждания, както и процедурите по съгласуване на проектите за общи устройствени планове със заинтересованите централни и местни администрации.
Тази година в бюджета на МРРБ са предвидени малко над 4,5 млн. лв. за финансово подпомагане на общините за изработването на общи устройствени планове. Разпределянето на средствата, както и методическото ръководство, координация и контрол при възлагането, изработването, съгласуването и одобряването на общите устройствени планове ще се осъществяват от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Сумите за финансово подпомагане са с включен данък добавена стойност и се изчисляват процентно от договорените цени между общините и избраните изпълнители според категорията на общините, които са разделени на три групи. За големите общини от първа група се изплащат 50% от договорената сума, но не повече от 164 048 лв. За общините от втора и трета категория, попадащи във втора група, се изпащат 65% от договорената сума, но не повече 142 650 лв. За трета група, в която са общини от четвърта и пета категория, се покриват 80% от сумите, но не повече от 121 253 лв.
МРРБ ще финансира както общините, които през тази година стартират дейности по изработка на ОУП, така и тези, които са кандидатствали след 2016 г., но не са сключили споразумение с министерството до изтичането на бюджетната 2020 г. Допуска се и финансиране на общините, които са сключили договор с изпълнител след 2014 г., но чието действие не е приключило. Финансова помощ се предвижда и за общините, попадащи в обхвата на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
Процедурите, свързани с осъществяване на финансови трансфери, се изпълняват съобразно сключените споразумения и са в пряка зависимост от активността на местните власти, уточняват от МРРБ.
Между 2014 и 2020 г. за финансово подпомагане изработването на ОУП на общини от МРРБ са предоставени трансфери в размер на малко над 18,2 млн. лв.