IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фермер успешно тества алтернативно напояване на овощни дървета

Резултатите в средата на първата вегетация са отлични с прираст до 75 см., а стопански ефект вече имат и съвсем слабите валежи

08:33 | 30.07.20 г. 8
<p>
	Снимка: Мариян Йорданов</p>

Снимка: Мариян Йорданов

Какви други ефекти има найлонът?

При прегледа в сушавите февруари, март и април видях следния феномен. Навсякъде влагата беше изчезнала в 10-20 см. почвен слой, а като повдигнеш найлона на 0 см. имаше дъждовни червеи. Изводът е, че найлонът задържа влагата и им помага. Те са много полезни не само като образуващи тор, но и като правещи дупки в почвата, които освен за аерация помагат и за нещо, което скоро научих. А именно, в дупките на червеите дърветата пускат новите си корени, тоест дървото няма силата да пробие почвата, особено ако е суха. Реално не я пробива, а полага корена си във вече направената дупка от червея. Затова тези найлони помагат целогодишно.

Най-важното е, че извън вегетацията найлоните помагат за натрупване на влага в прословутия 200 см. почвен слой, а това натрупване дава достатъчно влага на дърветата дори и 3 месеца да не пада дъжд със стопанско значение. Все пак за България някои твърдят, че вече има 2 сезона сух и влажен. Влажен от април до юли и сух от юли до април. Затова използваме почвата и скалните джобове под нея като резервоари, които може да задържат влагата през целия сух сезон. Но както вече казах, найлонът сваля границата на „дъжд със стопанско значение“ от например 15 литра на 1 литър и дълъг сух сезон няма да има.

Достатъчно плодородна ли е земята?

Това, че точно на върха на този сливнишки хълм растат „като луди“ ябълки и че калемите са отрупани с Флорина и Грени Смит и отделно прирастът е огромен, за мен доказва, че мястото е плодовито. Предполагам, че в скалата отдолу има джобове, пълни с вода, от които дърветата пият. Копано е с багер за правене на гнезда за орехите и път и до 0,5 метра почва има. Надолу също, но е смесена с камъни.

Технологията с найлоните дотолкова ми хареса като ефект, че дори сложих на 30-те ореха до река Сливнишка досами реката. Реката е толкова близо, че загребваш и сипваш в околостеблената чаша без да носиш.  Но с найлона ще имат около 20 силни поливки през годината, докато аз направих една от реката през май и после преминах към улейно-найлоново дъждовно напояване. Когато тези орехи се вкоренят, те ще пият от реката и заливните й тераси.

Как стигнахте до тази идея?

Предпоставките за найлоновото напояване са доста. На първо място, другите методи за напояване са сложни, въпреки че над имота ми има извор на 600 метра разстояние и язовир на 1 200 метра разстояние. Първо видях в една вила без водоснабдяване как добива цялата нужна вода от валежа чрез покривите на вилата и бараката. Водата се събира в резервоари под къщата и бидони по метода на скачените съдове, включително зимата, когато е необитаема. Къщата е в горната част на двора и резервоарите се източват гравитационно.

Също проучих и прочетох, че 70% от валежа се изпарява, а тревата може да пие до 10-15 литра на кв. м. за денонощие. Когато окопавам много затревен орех, дори да е валяло 40 л. на кв. м., отдолу е пустиня.
Впоследствие ми казаха как промишлено се отглеждат тикви в Германия. Представете си блок от 500 декара, равен като тепсия. Покрива се изцяло с огромни найлони напролет. Садят се тиквите в малки дупки в найлона. Дъждът попива през тези дупки, без да е даден наклон. Не се полива. Найлонът пази влагата и възпрепятства бурените. Наесен тиквите се обират, а найлоните се събират на големи купчини с трактор и се изхвърлят. А в Северна Германия валежите са колкото тук, около 600 л. на кв. м.

Насаждението в допустим слой ли е?

Тази година имота попада в зоната за самолетно заснемане и в МЗХГ ще видят снимки с нещо бяло с площ 0,9 на 0,6 м. Това са белите камъни, върху улеите с найлон. Орехите са до 1-2 метра високи и не хвърлят нужната сянка. Надявам се да пратят и теренна проверка, за да видят че орехите ги има. Предстои и окосяването на всички други растения над 0,5 м., както е по изискване, за да влезе в допустим слой. Миналата година беше включен в "допустимия слой" на база разшифроване на снимки, но не като трайно насаждение, а като "пасище, мера, ливада".

Защо не използвате ламарина, а найлон?

Би било по добре, защото ламарината е по трайна от найлона, няма да има мини гънки, които да задържат вода, и т.н. Но се опасявам, че ще ги откраднат.

Последна актуализация: 04:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
Звездоброй
преди 1 година
Имам около 1 000 такива найлона по 0,54 кв. м. на цялата площ от 93 дка. Какво става, когато падне дъжд от 10 литра на кв. м., което се случва редовно, но е без стопанско значение, защото няма силата да проникне в почвата? Все пак това са само 1 см. или 10 мм. воден стълб. ......Смятам така 10 литра дъжд на квадратен метър,това означава че на 0,54 квадратни метра е паднал и уловен 5,4 л.Kак станаха от 5,4 литра на 10 кубика не ми стана ясно???Искам курс по математика със създателя !!!!!!! ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
red6
преди 4 години
Браво на човека!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 5
Спящият бик
преди 4 години
Имам десетина ореха. Не ги поливам, не ги пръскам, не ги бруля. Като дойде време, орихите сами падат, а аз просто ги събирам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
Моабет да става
преди 4 години
Добра новина. Има нужда от такива хора. Опитва едно друго трето.Дори и някой от експериментите да не успее натрупаният опит е ценен.Аз примерно имам съмнения, че когато ореха е във форма на храст ще е лесно да се събира реколтата. Имам спомени от едно време постилахме найлони под ореха и брулехме орехите с прът. Когато приключим с дървото вдигаме внимателно найлоните и исипвахме в торби. Когато клоните са ниско и много няма да може да се постилат найлони и самото доближаване до дървото ще е затруднено. Ще трябва да измисли друг начин за събиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
abc
преди 4 години
Впечатлен съм!Поздравления и успехи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
terziеv
преди 4 години
Баси, някой извън Китай все още работи. В интерес на истината има много пари в дълготрайните насъждения. Ореховите продукти също са златна мина. Една преса е никакви пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 4 години
Благодаря
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още