За година това са около 200 куб. м. за този район. Ако валежът се увеличи от 366 л. на кв. м. до 700 литра, колкото имаше в Радуловци преди 2 години, това ще са 350 литра на дръвче.
Но нека си останат 200 литра. Това е добро количество. Орехите започват да пускат нови листа (оранжеви) в средата на юли, което е добър сигнал, че дръвчето е в оптимална форма. Ще имат влагата, за да образуват хранителни вещества и да стартират силно догодина. Тази година прирастът им е най-добрият за последните години, въпреки че миналата година беше изключително сушава и тази пролет са встъпили във вегетацията много отслабени.
Имам плодни дръвчета, присадени преди 4 години диви ябълки и круши. На тях съм сложил по 2 кв. метра найлон и имат буен растеж и плододаване.
Все пак не е ли земята „камънак“?
Роден съм в Самоков, където цялото землище и няколко от околните е плътно с обли камъни. Съответно картофите, пшеницата, а сега и огромните масиви с малини, раждат в тези каменни ниви. Затова камъкът не ме уплаши. Дори се оказа плюс, защото ако нямаше камъни наоколо, нямаше да може да се изградят тези автономни съоръжения.
Мислите ли, че има потенциал тази „технология“?
Наскоро Министерството на земеделието представи Проект на зелените практики, които фермерите трябва да спазват на доброволен принцип през следващия програмен период според заложената от Еврокомисията зелена архитектура на Общата селскостопанска политика (ОСП). Към зелените практика се включват и дейностите, свързани с осигуряване на ефективно напояване на културите, задържане на влагата и температура на почвата. За ефективното използване на наличните водни ресурси може да се работи в три направления, като третото е „преструктуриране на напоителните системи в ефективни локални системи“. Аз мисля, че съм го направил.
Българинът е свикнал водата да идва по тръба от извор, ВиК, сонда, кладенец и т.н. Тъй като обаче овощните дървета имат голяма площ и стоят на едно и също място, може да се предвиди подобна автономна система.
В условията на засушаването, спирането на водоподаването от язовирите за напояване и големите инвестиции в капково напояване, приложеното от мен е бързо и ефективно. Цената на едно дръвче с инсталирането е символична, основно за труд. Основните конкуренти за валежите са изпарението и консумацията от тревата. И докато тревата може да бъде ограничена с окопаване или пръскане, срещу изпарението е нужна т.н. концентрация, която да заведе валежът до дълбоко проникване в почвата, откъдето не може да бъде изпарен.
Затова мисля, че такива автономни системи имат бъдеще. При орехите особено, защото разстоянието между дърветата е голямо и разходът само за маркучи би бил 10 лв. на дърво за капково напояване.
Бил съм на място по време на лек дъжд, който бе под 1 л. на кв. метър. Отначало валежа намокри найлона, след това тънка струя започна да се стича по него и накрая дори се образува малка локва, от която половината върху найлона и половината върху почвата. Валежът беше слаб и продължи около 20 минути, но имаше ефект. Документирал съм го на видео файл, на който правя и тест с разравяне на близка почва под угар. Проникването беше на само милиметри, а под найлона се беше образувала локвичка, защото почвата не успяваше да поеме веднага дори слабия дъжд. (Видеото е публикувано в края на статията бел. ред.)
Ще увеличите ли площта, наливаща валежа за всяко дърво от 0,5 кв. м. на 1-2 кв. м.?
Вече е направено по 1-2 кв. м. за няколко присадени диви ябълки и круши, както и за около 10 ореха, които отглеждам за шампиони. На почти 90% от площта повърхностните камъни (в радиус от 10-20 метра) свършват. Върху 20% от площта нямаше повърхностен камък въобще в радиус от 30 метра. Затова увеличението до 1-2 кв. м. найлон на дръвче ще зависи от трайността на найлона. Отначало цепех чувал за сливи (грозде) на две. След това спрях да го цепя. За момента само в един найлон (който е цепен, тоест единичен) имаше дупчица и през нея беше „погледнал“ бурен. Това за около 9 месеца месеца от ноември 2019 г. досега. При един найлон, който е цял чувал, тоест двоен, видях изгаряне от слънцето и ронене по краищата. Вероятно защото по краищата не беше плътно покрит с камъни или е бил дефектен, защото е само един случай. Очаквам някои найлони да издържат 2 години. Ако нуждата от подмяна е по-рядка, ще мога лесно да се фокусирам върху увеличение на площта, според наличието на повърхностен камък. А когато осигуря целогодишно обитаване и/или охрана, мога да премина към ламарина, която ще издържи много дълго. Но 0,5 кв. м. на дръвче е напълно достатъчно, видно от растежа достигащ до 0,75 метра.
преди 1 година Имам около 1 000 такива найлона по 0,54 кв. м. на цялата площ от 93 дка. Какво става, когато падне дъжд от 10 литра на кв. м., което се случва редовно, но е без стопанско значение, защото няма силата да проникне в почвата? Все пак това са само 1 см. или 10 мм. воден стълб. ......Смятам така 10 литра дъжд на квадратен метър,това означава че на 0,54 квадратни метра е паднал и уловен 5,4 л.Kак станаха от 5,4 литра на 10 кубика не ми стана ясно???Искам курс по математика със създателя !!!!!!! ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Браво на човека! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Имам десетина ореха. Не ги поливам, не ги пръскам, не ги бруля. Като дойде време, орихите сами падат, а аз просто ги събирам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Добра новина. Има нужда от такива хора. Опитва едно друго трето.Дори и някой от експериментите да не успее натрупаният опит е ценен.Аз примерно имам съмнения, че когато ореха е във форма на храст ще е лесно да се събира реколтата. Имам спомени от едно време постилахме найлони под ореха и брулехме орехите с прът. Когато приключим с дървото вдигаме внимателно найлоните и исипвахме в торби. Когато клоните са ниско и много няма да може да се постилат найлони и самото доближаване до дървото ще е затруднено. Ще трябва да измисли друг начин за събиране. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Впечатлен съм!Поздравления и успехи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Баси, някой извън Китай все още работи. В интерес на истината има много пари в дълготрайните насъждения. Ореховите продукти също са златна мина. Една преса е никакви пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Благодаря отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар