Ситуацията с коронавируса у нас е възможност за бизнеса с недвижими имоти да стане по-дигитален и да се изчисти от лоши практики, каза пред Investor.bg Добромир Ганев, председател на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти (НСНИ).
„В момента коронавирусът естествено се отразява на пазара на недвижима собственост, тъй като работим в условия на извънредно положение. В дългосрочен план обаче имотите винаги са били актив, чрез който много лесно може да се премине през криза. Българите добре знаят това, още повече че те предпочитат този тип активи пред финансови инструменти като акции и облигации. В момента ситуацията на финансовите пазари е такава, че се изискват много добри познания от страна на участниците в тях“, отбелязва Ганев.
„Вероятно ще има фалити в нашия сектор и в това няма нищо странно. На пазара има и компании, които не са достатъчно добре подготвени и не искат да се променят. Това ще изчисти бранша“, смята Ганев.
НСНИ ще търси възможности за регламентиране на имотния бранш у нас, за да се гарантират знанията, уменията и компетенциите на хората, които работят в сектора. „Готов е Доброволният ни регистър на брокерите на имоти, ще даваме професионални карти само на нашите членове. Потребителите ще могат да виждат компанията, хората, които работят, сертификатите, които притежават, през какви обучения са преминали, какъв опит и образование имат“, отбелязва Ганев.
Той призовава потребителите да избират информирано компания и брокер, защото особено на наемния пазар има компании с неетични практики. „Те пускат фалшиви оферти, заблуждаващи реклами, не винаги подписват документи за депозити, много често депозитът не може да се върне, ако потребителят не е харесал имота. В София дори има фирми, трудно бих могъл да ги нарека брокери, които искат от потребителите да им оставят пари и не организират оглед, а само предоставят адреса на имота. Дали връщат депозита, ако потребителят не е харесал жилището, не е известно“, казва Ганев и определя това, като напълно недобра практика.
„Тези дни ще излезем с препоръки за задължителни клаузи в договорите за изключително представителство, защото макар това сама по себе си да е добра практика, там също има някои лоши практики“, допълва той.
Членовете на НСНИ са обсъдили и ще отправят препоръки към държавни и общински институции за предоставяне на повече електронни услуги, за да се намали рискът от струпването на повече хора в ситуация на коронавирус. „Мисля, че повечето институции също ще направят всичко възможно да коригират действията си и да направят услугите си изцяло дигитални. Настоящата криза дава възможност по-бързо да влезем в подобни взаимоотношения и да предоставяме подобни услуги“, казва Ганев.
Той дава за пример възможността за подписване на договори с електронен подпис без окончателна нотариална заверка като договори за посредничество, депозитни договори, договори за наем. „Те могат да се организират в дейността на една компания с оглед намаляването на риска. Като добавим и виртуалната реалност, ако даден потребител е решил да наеме имот, може въобще да не се вижда с брокер и със собственика на жилището, а да плати онлайн наема и комисионните възнаграждения и да влезе във владение“, отбелязва Ганев.
НСНИ работи в посока и на по-сериозното навлизане на виртуалните огледи и е отправило искане за предоставяне на оферти към всички компании, предлагащи такива услуги, които работят на българския пазар, както и до някои извън България.
„В тази ситуация опитваме да не делим нашите членове от останалите компании на пазара, за да сме от полза и в услуга на всички. Но все пак членовете на НСНИ са с изключително предимство пред останалите, защото са подписали Етичен кодекс и работят по неговите правила. Потребителите предпочитат да търсят компании със сигурни услуги и по-добри практики. Отправяме призив към бранша за обединение, към професионално работещите компании да станат част от НСНИ и да покажем на потребителите и на институциите, че носим своята отговорност и всички компании, които са на пазара, искат да приложат добри практики“, посочва Ганев.
преди 4 години Като клизма е тоя вирус. Голяма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И освен регулациите, трябва да има наказателна отговорност. Подвеждаш клиентите, участваш спекулативно в определянето на ценовите нива - под пангара и ти хвръква лиценза до живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Айде изчезвай ,и потъвай ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Шансове за регулиране на бранша имаше много през годините, но никой от НСНИ не успя да прокара законодателни решения. Образователен ценз, изпити за правоспособност, единен регистър, годишен лиценз ... За да има коректни агенции/брокери, първо трябва да има регулация, по която да се оценява коректността!За саморегулацията са нужни години, животи, епохи (за нашето "гражданско" общество) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Санди, Жабoка, Каръков и още неколцина потребители явно изпитват мазoxиcтично удоволствие от мисълта за предстояща икономическа катастрофа. Ние просто не ги разбираме. Но това си е човещинка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години санди, забрави ли, че обеща да не пишеш повече тук? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дефолтчето е почукало вече в мозъчето ти.И, видно е, широко си му отворил вратата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дефолтче 2020 вече почуква на вратата ! Чук - чук, 1997-на е пак тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не само на некоректните -на всички в този бранш ще се отрази.Щото при тая криза ще има много безработни и такива,които имат недвижими имоти като инвестиция ще искат да ги кешират.Като излязат и двайсетте хиляди жилища,започнати в последните две години в София,то просто цените ще се сринат.Ама си вярвайте,че хората ще тръгнат масово да си влагат парите в имоти.Блажени са вярващите.Инвестиралите в имоти са го направили за черни дни-черните дни дойдоха.Сега ще има огромно предлагане на пазара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар