Спад на инвестициите в жилищни имоти с 27% до 2021 г. и цялостно забавяне на имотния пазар, това са очакванията на участници в допитване на агенцията за недвижими имоти „Antre“, проведено сред 1238 респонденти на територията на София през февруари.
През последните три години покупките на имоти с инвестиционна цел са съставлявали 26% от обема на покупко-продажбите в жилищния сегмент, показват данните на агенцията. Причина за високото им равнище са били икономическият растеж, нуждата от повече наемни жилища в столицата, нарастващите цени на имотите и ниските лихвени проценти по депозитите. Това е накарало половината от инвеститорите в жилищни имоти да закупят ново строителство, реализиращо се след 2016 г.
"През последната година обаче ръстът на цените се забави, пазарът очаква корекция, икономиката се забавя, а наемният пазар на жилища се насища. Когато към това се добави и необходимото време за реализация на дадена имотна инвестиция – на наемния или на вторичния пазар, може да се очаква през следващите две години да има спад на имотните инвестиции с 27% спрямо предходния период", пишат авторите на допитването.
Въпреки очакванията за спад в процентно съотношение инвеститорите ще останат по-активни на пазара спрямо купувачите за собствено ползване. Това ще доведе до забавянето на пазара, тъй като 45,5% от респондентите (основно купувачи за лично ползване) изчакват подходящ момент. 80% от участниците на жилищния пазар вече отчитат тенденции за забавяне на имотните трансакции във времето, отбелязват от "Antre".„Това забавяне не е спад или пукане на балон, а по-скоро стабилизиране на пазара“, допълват авторите на допитването.
Над половината от купувачите за лично ползване (56%) търсят нов имот с Акт 16, а едва 35% са склонни да закупят имот преди Акт 16, още по-малко преди Акт 14 (груб строеж), което свидетелства за предпазливост на този тип потребители. За лично ползване най-желани са тристайните апартаменти, посочени от 62% от анкетираните.
При инвеститорите това съотношение е обърнато и дори нараства интересът към покупка при стартиране на строеж. Най- актуални за инвестиция остават двустайните жилища, след тях нараства и интересът към еднопространствени жилища.
На вторичния пазар при продавачите всичко е балансирано. Запазва се близкото съотношение при предлагането на двустайни апартаменти (30%) и тристайни жилища (40%). 29% от продавачите пък изчакват ръст на цените, за да продадат имотите си по-изгодно.
Наемният пазар за момента се запазва стабилен въпреки лекото намаляване на наемните нива с 10% от началото на годината. Средният наем, изискван от наемодателите в столицата за двустаен апартамент, остава около 365 евро. Съотношението между нови жилища(1991-2016 г.) и стари е изравнено в резултат на имотните инвестиции през последните години.
По традиция най-търсени продължават да бъдат централните квартали, както и южните. В това число попада и “Младост“. Засилен интерес се наблюдава и към „Дружба“, „Надежда“ и „Овча Купел“. Това се дължи на транспортната свързаност и на по-големия избор на имоти, отчитат авторите на допитването.
преди 4 години Вярвам, че икономиката на Район Лозенец ще бъде съживена по-бързо от икономиката на други столични райони.Тук, в кварталите Лозенец и Хладилника, от години хората живеят и работят от домовете си, от парка, от маса в заведение.Вярвам, че голяма част от магазините ще оживеят отново. Надявам се, че много от офисите в жилищни сгради ще заработят отново.Харесвам Лозенец. Надявам се да съм прав.Владимир Йосифов,брокер Онлайн Пазар Имоти, Broker360 и Club360 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Виждам много завист и омраза в коментарите. Като всяко нещо - някои хора са спечелили от такива инвестиции, други - не. Някои ще спечелят от предстоящата ситуация, други ще изгубят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нали нямаше нищо по-сигурно от бетона и тухлата... или греша? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Който е купувал последните години, такива инвестиции ще види, ако влезем в рецесия, че ще се чуди, как да продава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години A няма да продават? Банките ще са пълни с бетонни кочини, взети от Сулио и Пулио с мечти да стават милиардери и не могли да ги изплатят.Ще залеят пазара,ама както каза няма кой да купува,като то на 2 часа път в Белия свят са и по- евтини.Цените тук ще спаднат с поне 100% ,а след 20г няма да струват почти нищо заради демографската криза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Няма да завърши с дефолт спокойно - държавите нe фалират, а просто печатат парици колкото им трябват когато са заплашени от фалит. Тези, които завършват с дефолт са нищонеподозиращите граждани, чийто спестявания ще бъдат нулирани в такава ситуация... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 60% ще е само спада до края на тая година, която ще завърши с дефолт на държавата. През 2021 ще е мъртвило на имотния пазар. Нито ще продават, нито ще купуват. Парализа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ари ве, довчера ръст, днеска спад, утре ще е срив... отговор Сигнализирай за неуместен коментар