Броят на сделките с имоти в София през третото тримесечие е на най-високото си ниво за периода от кризата през 2008 г. насам. Варна прекъсва серията от две поредни тримесечия на ръст на сделките с имоти, а тенденцията за спад в Пловдив продължава за пето поредно тримесечие, сочат данните на Агенцията по вписванията.
След вялото начало на годината ръстът на сделките с имоти в столицата се ускори до 7,7% през второто тримесечие и успява да задържи темпото през третото тримесечие, показват данните на агенцията. Между юли и септември в столицата са били вписани 6874 сделки с имоти, което е ръст със 7,8% спрямо третото тримесечие на миналата година. Това е най-големият брой вписани сделки с имоти в София между юли и септември от 2008 г. насам, когато броят им е достигнал 8866.
От началото на годината в София са били вписани 20 185 сделки с имоти, като броят им е нараснал с 5,5% спрямо деветмесечието на 2018 г.
В същото време спадът при вписаните ипотеки продължава за четвърто поредно тримесечие. Между април и септември в столицата са били вписани 3783 законни и договорни ипотеки, което е спад с 14,8% на годишна основа. От началото на годината в София са вписани 10 683 законни и договорни ипотеки, като броят им намалява с 19,2% спрямо същия период на миналата година, сочат данните на Агенцията по вписванията.
В Пловдив тенденцията за спад на вписаните сделки с имоти, започнала в средата на миналата година, продължава и през третото тримесечие на 2019 г. В града са били вписани 3465 сделки с имоти, което е понижение с 9,2% спрямо същия период на миналата година. За деветмесечието във втория по големина град в страната са били вписани общо 10 176 сделки с имоти, като броят им намалява още по-осезаемо – с 11% спрямо същия период на миналата година.
През третото тримесечие в Пловдив са вписани общо 1031 законни и договорни ипотеки, като броят им се свива със 17,6% спрямо същия период на миналата година. От началото на годината в града са вписани 2970 законни и договорни ипотеки, което представлява спад от 23,7% спрямо деветмесечието на 2018 г.
Във Варна вписаните сделки с имоти намаляват за първи път от четвъртото тримесечие на миналата година след силния старт на годината и чувствителното забавяне на ръста през второто тримесечие. Между юли и септември в морската столица са вписани 3328 сделки с имоти, което е понижение с 6% на годишна основа. Минимален спад на сделките има и за деветмесечието – с 0,8% спрямо същия период на миналата година.
Свиването при законните и договорните ипотеки във Варна продължава, като през третото тримесечие е отчетено понижение от 9,5% на годишна основа. За деветмесечието то достига 28,6%.
В другия голям морски град – Бургас, обаче тенденцията за ръст на вписаните сделки с имоти от началото на годината се запазва и през третото тримесечие. В града са били вписани 1815 сделки, като броят им нараства с 6,8% спрямо същия период на миналата година. За деветмесечието ръстът на вписаните сделки с имоти в Бургас достига 6,9% на годишна основа.
И Бургас не прави изключение от общата тенденция при големите градове за спад на вписаните ипотеки, като за тримесечието той достига 22,1% на годишна основа, а от началото на годината понижението е още по-осезаемо – с 30,8%.
Общо в страната през третото тримесечие са били вписани 55 897 сделки с имоти, като броят им намалява с 1,4% спрямо същия период на миналата година, когато са били вписани 55 103 сделки.
За деветмесечието в страната са вписаните сделки в страната са 147 609, като също отбелязват спад от 1,3% на годишна основа. През третото тримесечие в страната са били вписани общо 11 083 законни и договорни ипотеки, като броят им намалява с 28,7% на годишна основа. Общо за деветмесечието броят на ипотеките е 32 394, което е спад с 27,4% спрямо същия период на миналата година.
преди 5 години Може и така да е, но ако продажбите (по статистика) се увеличават, а ипотеките намаляват: как двете точки се отдалечават една от друга при положение че хората купуват предимно с помощта на банка. Според мен "стакмистиката" ... си е стакмистика просто! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ипотеките ако падат може да е поради липса на инстерес или самоте банки да вдигат изискванията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ако правим разлика между вписани жилища и реално сделки (които са се осъществили през тримесечието) може да забележим следното:1. Вписани сделки: ръст със 7,8%2. Ипотеките спадат (което е супер)Имайки предви, че основно хората финансират чрез банка (по думите и на родните брокери и всички останали заинтересовани страни), а видиш ли ипотеките намаляват, следва да заключим, че разликата между процента вписани сделки и процента ипотеки всъщност е числото, което търсим. И всъщност тези 7.8% са осъществени сделки от преди година, година и половина.За радост или не - числото е с отрицателен знак.(Всичко това с уговорката че правим допускане)Друго, което на мен лично ми направи впечатление е следното - в сайта на частните съдебни изпълнители в началото на годината (за София) имаше 10-15 обяви за търгове, в момента е "малко" по различно, проверете сами. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Още може. отговор Сигнализирай за неуместен коментар