Южноафриканският фонд за инвестиции в недвижими имоти с българско участие Lion’s Head Investments води преговори за придобиването на още офис сгради на румънския пазар след закупуването на Oregon Park миналата година, съобщават румънски медии.
Фондът беше създаден в резултат от сливането на най-старата застрахователна компания в Южна Африка Old Mutual и българския холдинг в областта на недвижимите имоти AG Capital. Той проявява интерес към проекти в Румъния на стойност над 30 млн. евро. Според румънските медии обаче не се очаква да се стигне до сделка до края на годината.
Сред разглежданите сгради от Lion's Head Investment са Hermes Business Campus, проект с площ от 78 хил. кв. м, изграден от белгийската компания Atenor, няколко офис проекта на южноафриканския фонд NEPI - Floreasca Business Park с площ от 36,300 кв. м, City Business Center Timisoara с площ от 47,800 кв. м, The Lakeview Bucharest с площ от 25,600 кв. м и Victoriei Offices с площ от 7,800 кв. м, както и Expo Business Park на компанията Portland Trust, който все още е на етап строеж.
Припомняме, че през април тази година NEPI Rockcastle съобщи, че ще продаде портфейла си от офис площи в Румъния, оценяван на 380 млн. евро, за да се съсредоточи върху пазара на търговски площи. Компанията вече продаде проекта си The Office в Клуж-Напока, който притежаваше чрез съвместно дружество с румънския инвеститор Овидиу Сандор, на собствениците на румънската верига от типа „направи си сам“ Dedeman в сделка на стойност 120 млн. евро.
По-късно беше съобщено, че израелската компания AFI Europe, собственик на най-големия мол в Букурещ - AFI Cotroceni, е подписала необвързващо писмо с намерение да придобие офис портфейла на NEPI.
Миналата година Lion’s Head Investments купи Oregon Park от Portland Trust в сделка за 160 млн. евро. Проектът включва три сгради с отдаваема площ от 70 хил. кв. м. Компанията е собственик и на Polygraphia Office Center и Мегапарк в София. Общата стойност на притежаваните от нея активи е 310 млн. евро, а общата им площ – 235 хил. кв. м.
Сред разглежданите страни за нови придобивания са Румъния, България, Сърбия, Македония, Гърция, Хърватия и Словения, съобщават румънски медии.