Земеделски производители от района на Петрич искат да се облекчат процедурите за изграждане на оранжерии. Вече е изпратено писмо до регионалното министерство с идеята да се направят промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), съобщи БНТ. В момента според производителите административните процедури са бавни, тежки и скъпи, което кара много от тях да се отказват да изграждат оранжерии.
Производители разказаха, че таксите за изграждане на съоръженията за отглеждане не зеленчуци излизат в пъти повече от средствата, необходими за самата конструкция, затова ще настояват процедурите да бъдат облекчени. Обясниха, че за изграждането на около 1 декар оранжерия са необходими около 10 хил. лв. Набавянето на необходимите документи оскъпява строежа с поне още 5 хил. лв.
Заради тромавите процедури все повече земеделци в района на Петрич или започват да отглеждат полски зеленчуци, или изграждат незаконни оранжерии.
„Ние ги правим незаконно и след това ги узаконяваме. Заснемеме ги, качваме ги, за да може да се отрази във всички документи, че тука има найлонова оранжерия“, казва Александър Треновски, кмет на село Кавракирово.
Малко са производителите от района, които кандидатстват по европейски програми и успяват да изградят оранжерии с пари от еврофондовете.
Законът за устройство на територията затруднява земеделските производители, защото според него оранжериите се водят строеж от пета категория, заради което трябва да се извърви бюрократичният път като за строителство на монолитна сграда, обясни зам.-областният управител на Благоевград Антоанета Янчева.
Това оскъпява процеса и е причината никой да не изгражда законни оранжерии. Затова част от тези оранжерии да са стари и амортизирани, което пречи да се изгради модерно, оранжерийно производство.