През третото тримесечие пазарът на недвижими имоти се характеризира с по-бавен ръст, спад на броя на сключените сделки с жилищни имоти и очакване за леко покачване на лихвите по жилищните кредити. Купувачите все по-често търсят 100% финансиране при покупка на жилище, а броят на сделките с жилища на етап „в строеж“ се увеличават. Това показва анализ на имотната агенция Arco Real Estate.
Най-търсени са апартаментите за покупка, като през третото тримесечие отново най-предпочитани са двустайните апартаменти, които съставляват 23% от общото търсене при средна цена между 65 хил. и 70 хил. евро. Следват тристайните жилища с дял от 21% от общото търсене при средна цена от 100 хил. евро.
Arco констатира и продължаващ повишен интерес към покупка на парцели, като броят на запитванията е нараснал с почти 87% спрямо предходното тримесечие и 2,5 пъти спрямо същия период на изминалата година. Търсенето е основно на парцели за къщи, както и на такива за автосервиз. Постоянно е търсенето на парцели от инвеститори за сгради с РЗП от 1000 до 3000 кв.м.
Нараства и интересът на чужденци за закупуване на имоти за живеене или с инвестиционна цел, като за живеене се търсят предимно тристайни апартаменти, а за инвестиция – двустайни. Задържа се и търсенето на евтини къщи в Софийска област, но заедно с това се появява търсене на къщи близо до София в по-висок ценови клас от около 200 хил. евро.
Най-предпочитаните квартали в София за закупуване на жилище са Изток, Оборище, Витоша, Дианабад, Борово, Гео Милев, Редута, Център, Лозенец и Малинова долина. Интерес има и към Банишора, Белите брези, Слатина, Стербище, Триъгълника, Гоце Делчев, Сухата река, Дружба 1 и 2 и Люлин – Център.
Предлагане
Предлаганите жилищни имоти в София отчитат ръст от 9% през третото тримесечие, като 96% от подавачите предлагат апартаменти, а останалите жилищни имоти (ателие, мезонет, етаж от къща) съставляват около 2% от общото предлагане. Предлагането на къщи също има дял от 2% от общото предлагане.
Най-голямо предлагане отново се отчита при тристайните жилища (48%), като общо за столицата средната им офертна цена е 1000 евро на кв.м, следвани от двустайните апартаменти (41%) и средна офертна цена от 1030 евро на кв.м. В дъното на класацията остават многостайните и едностайните.
Най-активно е предлагането в район Дружба 2 със средна офертна цена от 960 евро на кв.м, следван от Малинова долина с 870 евро на кв.м, Кръстова вада – 1136 евро на кв.м, Слатина – 1103 евро на кв. м, Витоша – 1000 евро на кв.м, Павлово – 1160 евро на кв.м.
Пловдив
Данните на Arco Real Estate сочат, че най-търсеният район в Пловдив с цел инвестиция е квартал „Смирненски“. С цел покупка на жилище интерес представляват Център, Кършияка, Каменица и Гагарин.
Най-търсените като тип имоти са тристаен апартамент между 80 хил. и 100 хил. евро в Кършияка за живеене и двустаен до 50 хил. евро в кварталите Смирненски и Западен за инвестиция.
Възобновява се и търсенето за покупка на апартаменти в строеж, като те формират около 1/3 от общите търсения сред клиентите на агенцията.
Бюджетът на клиентите в най-честия случай е до 50 хил. евро, като банковото финансиране е основният източник на средства.
преди 6 години Само да добавя. Не знам защо все "обръщат внимание", че при криза можело да се вдигнат лихвените проценти. Но не било значително.Обикновено кризата е съпътствана с безработица. А при безработица не се вълнуваш от лихвения процент, а дали има нещо за ядене. И заемът съсипва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Така е .А и се забравя,че населението е намаляло с поне 700-800 хиляди спрямо 2008г,а са се построили много нови жилища.Хора няма,а се увеличават броя на жилищата и цените.А в жилището все пак трябва някой да живее.Така че балонът ще изгърми и този път . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Абсолютно съм съгласен с коментара ^^ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вчера същата агенция публикува статия в която се казваше, че в третото тримесечие били регистрирали голям ръст в запитванията за покупка на жилища. Сега, днес обратното.Сами си направете сметката как лъжат и манипулират пазара и цените на имотите в големите градове. От 2014 та започна ръста в сделките, цените започнаха да ги вдигат от 2015 та, 2016 та, 2017,та 2018 та, вече 5,6 години брокери, агенции, и банките се включиха активно, заедно със строителните фирми алчни за големи печалби да помпят имотния балон. Цените на апартаментите отдавана изпревариха ръста на доходите на хората, който в момента е изяден от поскъпването на живота и инфлацията. Цените на стоки и услуги са нагоре и растат с големи проценти, но имотни агенции и банки мазно и услужливо пробутват мептите за собствен дом с уверение за стабилни доходи и сигурност. Винаги помнете 2008 *** година, а който е забравил или има къса оамет да прочете какво стана тогава. Банките знаят че хората забравят бързо и 10 години след миналата криза успяха да напомпат нов имотен балон при жилищата. Цените на апартаментите в големите градове София, Пловдив, Варна и Бургас, са надценени с над 40%над реалните им стойности. Имаше доклади и от БНБ и от Европейската комисия дори, че в България се надува балон, но в медиите брокери тихо и спокойно увещаваха как цените видиш ли били нормални щото доходите били нараснали, но кой говореше за разходите които стоят срещу тези доходи? Или и те са същите каквито бяха преди 5 години например? Не се лъжете в еуфорията в момента, защото историята се повтаря, много сгради няма да бъдат завършени и много хора ще изгорят и с пари и с жилища. Лихвите по кредитите ще тръгнат нагоре, заплатите ще спрат ръста си, живота поскъпна достатъчно. В момента купувате имот в ситуация на балон на пазара и извратени цени, с лихви по заеми които тепърва ще отиват само нагоре. Не се подвеждайте по лъжите на брокерите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар