IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За 62% от територията на България вече има кадастрална карта

През септември се планира обвяването на нови обществени поръчки за създаването на специализирани карти и регистри на още 8 общини и над 250 населени места

12:42 | 01.09.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: МРРБ</em></p>

Снимка: МРРБ

Към днешна дата 68 500 кв.км от страната или 62% от цялата ѝ територия са покрити с кадастрална карта и регистри към нея. Това обяви изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) инж. Виолета Коритарова, цитирана в прессъобщение от ведомството. Набраната информация в тях обхващаща приблизително 13 млн. недвижими имоти, включително поземлени имоти, сгради и данни за самостоятелните обекти в сградите.

Изграден е кадастър за всички областни градове, 120 общински центрове и населени места и територии с активен пазар на имотите и инвестиционен интерес. Обхванати са цялото черноморското крайбрежие, планинските и балнеоложки курорти. „В процес на изработване на кадастрална карта са землищата на още 12 общински центрове и 84 населени места в различни области на страната, като населените места, за които има одобрена карта могат да се видят в сайта на АГКК“, каза Коритарова.

От ММРБ уточняват, че 100% покритие с кадастрална карта е постигнато в 4 съдебни района – Несебър, Балчик, Ловеч и Троян, включваща всичките им населени места.  Одобрена е кадастралната карта в общи 26 общини, сред които Априлци, Пловдив, Балчик. 

Според Коритарова през септември се планира обвяването на нови обществени поръчки за възлагане създаването на специализирани карти и регистри на още 8 общини и над 250 населени места. „Финансирането на дейностите по създаване, поддържане и съхраняване на кадастъра се осъществява със средства на държавния бюджет, средства на общините или по национални и регионални програми, включително и с финансиране от европейски фондове“, каза още изпълнителният директор на АГКК.

Цялостното покритие на страната с кадастрална карта трябва да приключи до 2023 г., като това зависи и от осигуряването на ресурс за дейностите на кадастъра, кадровия и технически потенциал на агенцията. „Освен 100% покритие с цифров кадастър, е важно и изготвянето на цифрова едромащабна топографска карта. Това ще осигури надеждна основа за редица дейности и проекти. Така ще имаме пълна, точна и вярна цифрова основа за пространствените данни на страната“, каза още Коритарова.

Стартиралият през 2016 г. процес на служебно преобразуване на картата на възстановената собственост в кадастрална карта, също съдейства за значително ускоряване процеса, добави още тя. Към 10 август са одобрени кадастралните карти и регистри за неурбанизираните територии на 2 380 землища, попадащи в различни области на страната, извън територията на София –град, където има 100% покритие с кадастър.

„Очакваме дейностите по преобразуването да приключат догодина, с което ще постигнем 96% покритие на територията на страната с кадастрлна карта, като на практика ще остане за довършване създаването на кадастър за урбанизирнае територии на голям брой малки населени места“, обясни директорът.

Виолета Коритарова добави, че сред приоритетите на АГК е след създаването на кадастралните карти да започне изграждането с кадастрална информация и специализирани данни, които да са сигурна база за тематични нужни. Картата ще се допълни със значителен обем специализирани данни от други институции, аеро и спътникови изображения, данни за пространство и време и т.н., както и изграждането на 3D и 4D кадастър на държавата.

„Кадастърът е основа за защита на собствеността и разривите на устойчивото планиране на инфраструктурата и строителството. Наличието на работеща система е важен фактор за развитието на икономиката на държавата. Това ще стимулира икономическия и финансов растеж и ще удовлетвори нужните на планирането, проектирането на инфраструктурата ресурси“, подчерта Коритарова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 1
red6
преди 6 години
Ами 4D трябва да значи да можеш да проследяваш и промените назад във времето. Сега, какво имат предвид калинките - един бог знае...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 1
gogh
преди 6 години
Празни приказки. В Троян като има 100% кадастър какво от това? Половината имоти не са нанесени в кадасътъра и когато ги попиташ защо и кога ще стане, хората в агенцията вдигат глава отклоняват въпроса - отнема време, не знаем и пр. Докато такива проекти са в ръцете на мутри и некомпетени безхаберници успешно ще конкурираме Африка в цифровизацията, а ред други неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 0
Shadow1
преди 6 години
Какво означава 4D кадастър на държавата ? И каква е разликата с 3D ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още