България регистрира най-голям спад в Европейския съюз (ЕС) на строителната продукция на месечна основа през февруари. Тя е намаляла с 14% спрямо януари, след като се повиши с 12,6% на месечна база през първия месец на годината, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
На годишна основа строителната продукция у нас все пак продължава расте с 4,1% през февруари, показват още данните на европейската статистика. Данните съответстват с тези на Националния статистически институт (НСИ), който по-рано този месец съобщи за спад от 13,9% на строителната продукция на месечна основа у нас и ръст от 4,1% на годишна основа.
След България най-голям спад на строителната продукция на месечна основа през февруари отбелязват Словения и Унгария – съответно 13,1% и 5,0%. Най-голям ръст е отчетен в Румъния (4,7%), Франция (2,7%) и Испания (0,9%).
През февруари продукцията в строителния сектор е намаляла с 0,5% в еврозоната и с 0,8% в ЕС, след като отбеляза спад от съответно 0,8% и 1,1% през януари, показват сезонно изгладените данни на Евростат.
Спадът от 0,5% в еврозоната през февруари спрямо януари се дължи на понижаването на гражданското и инженерното строителство с 1,7%, докато сградното строителство се е повишило с 0,1%.
Намаляването на строителната продукция в ЕС с 0,8% се дължи на спада с 2,7% на гражданското и инженерното строителство и на сградното строителство с 0,2%.
На годишна основа строителната продукция е нараснала с 0,4% в еврозоната и е намаляла с 0,1% в ЕС. Ръстът в еврозоната е стимулиран от нарастването на сградното строителство с 1,7%, докато при гражданското и инженерното строителство е отчетен спад от 4,6%.
Спадът от 0,1% в ЕС е продиктуван от намаляването на гражданското и инженерното строителство с 3,8%, докато сградното строителство е постигнало ръст от 0,6%.
Сред страните членки, за които има данни, най-голям ръст на строителната продукция е отчетен в Полша (31,3%), Унгария (26,1%) и Румъния (10,6%). Най-голям спад регистрират Белгия (-5,3%), Великобритания (-3,9%) и Франция (-3,0%).