IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Законът за устройство на територията трябва да бъде променен

Административните тежести трябва да бъдат намалени до максимум, тъй като затрудняват участниците в инвестиционния процес, смята Галина Максимова от Софконсулт

15:16 | 02.03.18 г.
Експерт: Законът за устройство на територията трябва да бъде променен



Законът за устройство на територията (ЗУТ) трябва да бъде изцяло заменен с един или дори с два нови закона – единия за устройство на територията, а другия – за строителния процес, както е било преди. ЗУТ трябва да съдържа идеята всички административни тежести да бъдат намалени до максимум, тъй като те затрудняват не само строителите, но и брокерите. Това мнение изказа в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Галина Максимова от Софконсулт.

Предизвитателствата,произтичащи от Закона за устройството на територията (ЗУТ) и Закона за устройството и застрояването на Столична община (СУЗСО), за участниците в бизнеса с недижими имоти – строители, инвеститори, брокери, нотариуси, беше основна тема на Първата Бизнес закуска, организирана от сайта Imoti.net миналата седмица.

Максимова припомни, че за 17-те години, откакто е влязъл в сила, ЗУТ е бил променян 76 пъти, а това показва, че той има сериозни недостатъци. „Ние, брокерите, като участници в инвестиционния процес в началото и в края, постоянно се сблъскваме с проблеми, произтичащи от този закон, Когато например един инвеститор дойде с желание да купи парцел, ние освен да му намерим добър имот, трябва да поемем всички административни процедури, така че този парцел да е годен за застрояване. А това изисква подробни устройствени планове (ПУП), прилагане на улична регулация, уреждане на сметки по регулация, включително промяна на предназначението. Това са много тежки процедури, които плашат инвеститорите, особено чуждестранните“, каза Максимова.

Според нея е необходимо да се промени идеята на закона и разрешителният режим при застрояването да се превърне в регистрационен. „Не е необходимо всеки един лист да бъде одобряван от администрацията, тази отговорност трябва да се поеме от проектанта, а администрацията да следи само законосъобразността. Така е в повечето страни и това ще облекчи изключително много строителния процес“, смята Максимова.

„По отношение на прилагането на общия устройствен план и процедурите по неговото узаконяване, те могат да бъдат много намалени, ако има определени срокове и се въведе институцията на мълчаливото съгласие вместо на мълчаливия отказ“, допълни тя.

Максимова изтъкна, че браншът с посредничеството при сделки с недвижими имоти в България не е регламентиран. „Нашата асоциация Национално сдружение за недвижими имоти (НСНИ) изготви закон за дейността при посредничеството с недвижими имоти, базиран на европейските стандарти и съобразен с българското законодателство, но той не видя бял свят, въпреки че можеше да раши много проблеми в нашия сектор“, каза Максимова.

Според директора на имотния портал Imoti.net Снежана Стойчева в целия бизнес с имоти липсва регулация и това дава въможност за работа на сив сектор в този сегмент. Поради това преди три години сайтът стартира Годишните награди за добри практики и постижения в сектора, за да помогне на потребителите да се ориентират в бизнеса и да изберат добри агенции и брокери. Тази година церемонията по награждаването ще се състои на 21 март.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още