IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обмисля се интегрирането на картите на свлачищата в кадастъра

През тази година са регистрирани шест нови свлачища в страната, коментира зам.-министърът на регионалното развитие Валентин Йовев

09:35 | 03.08.17 г.
<p>
	Десетки къщи по Черноморието в района на Варна бяха разрушени заради свлачища през последните години.<em> Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Десетки къщи по Черноморието в района на Варна бяха разрушени заради свлачища през последните години. Снимка: Архив Ройтерс

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обмисля да интегрира специализираните карти на регистрираните свлачища  в кадастъра. Това съобщи в интервю за БТА заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев. 

Това ще позволи както на общините, така и на инвеститорите и гражданите да вземат информирано решение при управлението на имотите си, коментира Йовев.

В момента често се налага на държавата да плаща на собственици за отчуждаване на несъществуващи вече терени, останали например под водите на Дунав, коментира заместник-министърът.

Предвижда се основната кадастрална карта да се надгради със специализираните карти за потенциално опасните зони, обектите на критичната инфраструктура, уранови находища и други. Идеята е да се използват и аерофото заснеманията, които периодично се извършват от Министерството на земеделието и храните, коментира още Йовев.

По думите му процесът на наслагването на специализираната информация върху кадастъра ще отнеме вероятно година – две. Очакванията са това да струва около 1 млн. лева, но ако не се налагат нови заснемания.

Поддържането в актуално състояние на тези карти ще изисква регулярно финансиране и след тяхното създаване и интегриране с кадастралната карта, допълни той.

През тази година са регистрирани шест нови свлачища в страната - край Котел, Габрово, Никопол, Елена и село Сулища. Активизирали са се 23 свлачища от общо регистрираните над 2 хил.

Само за проектиране, проучване и мониторинг на тези явления необходимите средства възлизат на над 900 млн. лева, а за свлачищата от първа група, които се нуждаят от неотложно укрепване, индикативната сума е около 500 млн. лева, обясни Йовев. Числата са заложени и в одобрената през 2015 г. от Министерския съвет програма за превенция и борба със свлачищата, ерозията и абразията на бреговете на Дунав и Черно море.

Програмата обаче не се реализира в цялост, отпуска се само частично финансиране. За тази година  регионалното министерство разполага за геозащита с 3,854 млн. лева с ДДС, като от тази сума 780 хил. лева са за превантивна дейност за геозащитните дружества, а 3,074 млн. лева са за управление на дейности за предотвратяване на свлачищни и абразионни процеси от по-стари обекти с вече сключени договори за строително-ремонтни дейности, поясни Йовев.

Сред тях най-големите проекти са за укрепването на свлачището при Трифон Зарезан край "Златни пясъци" и свлачище Фара на община Аксаково. Окончателното укрепване на тези две свлачища ще зависи от осигуреното финансиране.

Към този момент не може окончателно да се каже кога ще започне укрепването на пътя Варна - Златни пясъци, посочи още заместник-министърът.

След дъждовете преди месец в Смолян има пострадали отделни участъци от пътища втори и трети клас от свлачища, които са засегнали пътни банкети и принадлежности. Предстои оценка на щетите от свлачищата там. Край Плевен е подобна картината, като наложителен е ремонтът на пътната настилка в участъците Коиловци - Никопол, Тръстеник - Оряховица, Тръстеник - Славяново и други. 

За преодоляване на щетите от свлачищата само за района на Плевен са нужни 72 хил. лева за текущ ремонт на пътната настилка, а средствата ще се осигурят по ресорната програма на пътната агенция. Само за обрушване на свлачища и укрепване на срутища и други дейности за 2017 г. по бюджета на пътната агенция са предвидени 10 милиона лева, посочи Валентин Йовев.

Усилията са насочени за възстановяване на нарушени терени край 11 свлачища. От тях четири ще се възстановяват с пари за аварийни ремонти на пътната агенция - сред тях са обекти в района на Габрово, участъци от пътя Бистрица - Железница и Бяла - Ботевград, Първенец - Лилково, като по някои от тези обекти вече се работи. За останалите седем, които са на индикативна стойност 28 млн. лева с ДДС, ще се кандидатства по оперативна програма "Околна среда". Процесът вече напредва, допълни той.

Всяка година заради свлачищна и абразивна дейности сушата на България се "стопява" до 0,5 метра в участъците с най-активни процеси, коментира още Йовев.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:41 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още