До края на юни работна група ще е готова с предложения за подобряване на възможностите на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, предаде БТА.
Той съобщи, че при финансирането на програмата за саниране от ключово значение е да се осигури нейната дългосрочна устойчивост. Целта е тя да обхване по-голяма част от жилищния фонд в страната и МРРБ разработва механизми за възвращаемост на вложения ресурс. Обмисля се също и разширяване на обхвата, като се включат и други типове сгради, извън определените сега.
Нанков каза, че е възможно да се предвиди диференциране на условията по програмата с оглед по-добра икономическа ефективност на мерките и изпълнение на други политики. Като пример Нанков посочи опазването на чистотата на въздуха, внедряване на ВЕИ, отчитане на социалния елемент - социалнослаби или енергийно зависими хора да бъдат с приоритет.
Министър Нанков съобщи още, че в работната група се обсъжда цените за обновяването да бъдат диференцирани според отделните видове дейности - за енергийна ефективност, за конструктивни мерки, за довършителни строително-монтажни работи, подобряване на условията в общите части.
Към средата на май регистрираните сдружения на собствениците са 6 322, подадените заявления за финансово подпомагане са 5 393, одобрените заявления са 4 829, от тях за 4 739 са сключени договори между общините и сдруженията на собствениците и за 2 022 сгради са сключени договори за целево финансиране в рамките на наличните средства по програмата, като за почти всички от тях са започнали дейности, каза министърът.
Санираните вече сгради са почти 400, а такива, в които се изпълняват строителни дейности, са 574. За всички сгради, в които са започнали строителни дейности или процедура за възлагане, има осигурено финансиране, каза министърът.
Нанков съобщи, че в МРРБ са постъпили 27 сигнала, като проблемите се отстраняват своевременно за сметка на изпълнителите, има и гаранции за добро изпълнение. Той каза, че ще бъдат въведени и допълнителни механизми за контрол.
МРРБ прави както документални, така и проверки на място на сгради с приоритет върху тези, за които има сигнали от хората. Проверки ще се правят и на случаен принцип в страната. С промени в Устройствения правилник на МРРБ ще има отдел в дирекция "Жилищна политика", който ще осъществява контрол по време и след строителните дейности.
На ДНСК вече е разпоредено да прави контрол на надзорните фирми, стана ясно още от думите на Нанков.