Делът на незаетите офис площи в София е паднал до най-ниското си ниво от 2008 г. и към края на март свободните площи са намалели до 9,1% от всички, показват данни на консултантската компания MBL|CBRE.
Това са общо около 170 хил. кв. м, като от тях най-високият клас А, за който е и най-силна конкуренцията на наемателите, са около 70 хил. кв. м, показва още статистиката на компанията, представена по време на конференция за строителство на офиси.
Експертите са провели и проучване сред наематели, което показва, че плановете на бизнеса за растеж са умерени, т.е. на пазара се очаква известна стабилност.
Строителството обаче е доста по-динамично и през тази година се очаква да бъдат завършени 140 хил. кв. м офис площи, повечето от които вече са заети. Този обем би увеличил дела на свободните площи с около 2-3 процента, коментира Христо Андонов от MBL.
За следващата година са планирани 150 хил. кв. м, което би допринесло с още 2-3 процента към дела на свободните площи.
За 2019 г. обаче има планирани множество проекти, като според различни прогнози най-вероятно на пазара ще излязат между 150 и 220 хил. кв. м. Ако се стигне до реализиране на всички проекти в пълен мащаб, делът на свободните офис площи в столицата би надвишил 16%, което ще дебалансира пазара.
Към момента са наблюдава стабилен ръст на наемите на офиси заради по-ограниченото предлагане на площи от висок клас и разширяването на сектора на услугите, особено на аутсорсинг индустрията и сектора на информационните технологии.
Последните тенденции показват, че се увеличава и капиталовата стойност. Темповете й на ръст изпреварват увеличението на наемите заради спада на доходността, която инвеститорите очакват. Това е белег и за повишаване на доверието към пазара.
Експертите прогнозират още, че след две години броят на зелените офис сгради с международен сертификат вероятно ще се удвои.