Националното сдружение „Недвижими имоти“ отново отваря темата за законовата регламентация на дейността на брокерите на имоти.
Сдружението преди години беше подготвило законопроект за брокерската дейност, който предизвика тежки спорове в сектора и така и не намери поддръжник, който да го внесе в парламента.
След неколкогодишно затишие регламентацията и регулацията пак са на дневен ред. Организацията отново предлага създаването на професионална Камара, която да управлява съответните професионални регистри и да следи за спазването на нормативната уредба.
Предлагат се и дефиниции за отделните участници на пазара, които да залегнат в бъдещия закон, както и условията, на които те трябва да отговарят, за да могат да бъдат вписани в регистрите и да упражняват професията.
Предложенията ще бъдат подложени на широка дискусия в бранша, така че да се оформи единно мнение за бъдещата регулация или регламентация.
Агент, брокер и агенция
Сдружението предлага въвеждането на три основни понятия, с които да се дефинира дейността и отговорностите на основните участници на посредническия пазар.
Агенцията е юридическото лице, което обединява агентите и брокерите чрез съответните договори за трудова заетост – било то граждански, било то трудови или други. Така на практика се елеминират от пазара самостоятелните играчи.
Агенцията трябва да се управлява от брокер – лице с минимум 3 години опит на пазара на имоти, което притежава и необходимия професионален ценз за упражняване на тази дейност.
Брокерът ръководи дейността на агентите, които работят за агенцията. Те изпълняват помощни функции и нямат специфичен професионален опит, работят под ръководството на брокери и могат да станат брокери след 3 години стаж и полагане на изпит.
Професионален регистър
Предвижда се бъдещият професионален регистър, който ще се управлява от професионалната Камара, да се състои от 3 модула – един за вписване на агенциите, втори за брокерите и трети – за агентите.
Задължително условие за вписване на агенция в регистъра ще е сключването на задължителна застраховка професионална отговорност. Предстои да се обсъди какъв срок е най-удачно да се даде за вписване след приемането на закона за брокерската дейност – дали да е 6-месечен, или 3-месечен с 6-месечен гратисен период за изпълнение на изискванията от агенциите, които не отговарят на всички от тях.
За брокерите и агентите се предвиждат минимални изисквания за образование и квалификация, така че да подлежат на вписване, както и различни декларации за доказване на опит.
Камара
Сдружението предлага Камарата да се учреди от всички агенции за имоти, които са упражнявали дейност в последните 3 години. Освен това асоциацията представи и проект на нов етичен кодекс за брокерите. Приемането му беше отложено обаче с цел доизчистване на текстовете.
преди 7 години Има държави с голям опит където има правила и всичко е регулирано по най-добрия начин и за брокерите и за клиентите.Няма нужда от много мислене и обсъждане,просто трябва да се вземе от вече работещият модел и да се вкара тук при нас.Едно от тях е всеки имот да се продава само от една агенция,тогава няма да се продава от 30 агенции и клиентите да се изнервят като ги водим на едни и същи имоти представени по различен начин.Няма да се лъже с квадратура и етажи и да се измислят какви ли не трикове за заблуда и да се променят цените.Това е първото което ми хрумна.Има още проблеми, но трябва да се огледат добре правилата в другите държави и да се вкарат в нашата ситуация и да се узаконят.Тогава клиентите ще са доволни и брокерите ще си вършат коректно работата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар