IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Комисии към Столичния общински съвет отхвърлиха референдума за строеж в Младост

При забрана за строителство в квартала, към общината ще бъдат предявени искове за около 15 млн. лв., твърди главният архитект на София

15:01 | 29.03.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Кметът на столичния район &quot;Младост&quot; Десислава Иванчева.<em> Снимка: БТА</em></p>

Кметът на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Снимка: БТА

Комисията по устройство на територията и жилищна политика, както и тази по опазване на околната среда към Столичния общински съвет отхвърлиха искането за провеждане на референдум в кв. „Младост“. Предложението за допитване дали да се наложи мораториум върху строителството в квартала и дали да се промени устройственият план на района е незаконосъобразно, е заключението на двете комисии, съобщи агенция "Фокус".

Според общинските съветници изменението в устройствените планове не е от компетентностите на органите за местно самоуправление, а в тези на Министерския съвет.

Припомняме, че в средата на декември 2016 г. Инициативен комитет "За зелена "Младост" внесе над 14 хил. подписа за свикване на референдум. След това обаче се оказа, че по-малко от половината са валидни. За да се проведе обществено допитване са необходими подписите на най-малко 10% от живеещите в района.

По време на дебатите главният архитект на София Здравко Здравков разкри, че при мораториум на строителството в "Младост", може да бъде спряно разширението на трасето на Южната дъга на столичното метро, ако част от него попада в обхвата на плана на района. Той заяви още, че при забрана за строителство в квартала, към общината ще бъдат предявени искове за около 15 млн. лв.

Общинският съветник от Реформаторския блок Стефан Марков пък уточни, че ще са нужни 320 млн. лв., за да бъдат обезщетени тези искове. 

По думите на Здравков в „Младост“ процентът на застрояване е 23, в район „ Дружба“– 18%, в центъра на София – 45%, а в центъра на Париж - 66%. „За какво презастрояване говорим“, коментира той.

Главният архитект отбеляза още, че подробните устройствени планове имат своите недостатъци, но призова да се работи по конкретните проблеми в тях, а именно  - да се дефинират имотите, върху които ще се строи и са в непосредствена близост до други имоти, в които живеят хора и да се намери най-доброто решение за всички страни.

Председателят на комисията по екология Лорита Радева добави, че зелените площи върху частни терени в района са 11.78 хектара. Тя допълни, че общата площ в "Младост", която е предвидена в плановете за озеленяване, е 93.38 хектара.

„Ще поканя всички от Столичния общински съвет и гражданите на „Младост“ в понеделник на кафе-митинг в защита на референдума за застрояването“, каза кметът на район „Младост“ и председател на Инициативния комитет "За зелена Младост" Десислава Иванчева пред журналисти, цитирана от агенция „Фокус“.

Тя обяви, че е разочарована от решението на двете комисии и обясни, че ще запознае гражданите на „Младост“ с това. Десислава Иванчева изрази надежда другите комисии в Столичния общински съвет да „погледнат реално“ на нещата. Кметът на района заяви, че ще изчака гласуването и на останалите комисии и ще прецени къде ще направи кафе-митинг - дали пред Столичната община или пред администрацията на район „Младост“.

По думите ѝ подробният устройствен план на района е стар и трябва да се промени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 3
vzhekoff
преди 7 години
Явно се вижда, че софийска община не се е загрижила за гражданите, а за някакви бизнес интереси :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още