IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Главният архитект: София ще стане зелен град със запазен исторически център

Предстои цялостен ремонт на ул. "Граф Игнатиев"

12:10 | 21.02.17 г. 2
<p>
	<em>София: Pixabay</em></p>

София: Pixabay

София ще се развива като зелен град със запазен  исторически център, заяви пред БНТ главният архитект на столицата арх. Здравко Здравков. Той посочи, че общинският съвет му е възложил да разработи визия за дългосрочното развитие на града.

Въпросът е как тази визия да се превърне в реалност. Трябва да се реши дали в бъдеще ще се използват неусвоени територии в рамките града или допълнително ще се разпростираме към нови вилни зони, което е свързано с допълнително ползване на лични автомобили, коментира той.

Колкото е по-уплътнен един град, толкова повече хората ползват велосипеди и се движат пеша, каза  главният архитект и даде пример с Париж. 

Той съобщи, че тази година започва ремонт на ул. "Граф Игнатиев", а след това ще бъдат ремонтирани улиците "Шишман", "6 септември" и "Солунска". Подземната инфраструктура на "Граф Игнатиев" е от 1901-1911 г. и ще бъде изцяло подменена.

През 2018 г. ще се ремонтира пространството около храма „Св. Александър Невски“ и „Кристал“.

Успоредно с това се работи по единно оформление на сградите – цветове, осветление, оформление на магазините по партерите. Обновената градска среда ще доведе друг тип наематели, смята Здравков.

По повод спора да има ли сергии за книги на площад „Славейков“ той каза, че се предвижда тотална реконструкция на площада и се търси временно решение за преместването на сергиите. Пазарът трябва да бъде регулиран, сега там има чергила, кашони от банани. Ако искаме да сме европейска столица, това не може да е там в настоящия вид, каза той.

За пространството на площад „Света Неделя“ той каза, че работата по археологическите находки приключва и предстои цялостна реконструкция на площада.

Ще се търси голямо световно име, на което да се възложи реконструкцията, тъй като е имало конкурс за визията на пространството, но предложените решения не са били възприети.

За района около „Пирогов“ той посочи, че първо трябва да се направи излаз към ул. „Добруджански край“ и след това да се строят сгради.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
Тава е
преди 7 години
Срамувам се от града, в който съм роден и живея! Поколения политици и градоначалници забравиха или умишлено пренебрегнаха основното предназначение на населеното място-максимално удобство за творчество, работа и живот на гражданите ! София е типичен пример как алчността и глупостта на управниците убива градът и жителите му. Вижте каква е пропускателната способност на улиците и булевардите, какви са улиците в новоизлюпените комплекси и какъв е достъпът, не казвам места за паркиране, към училищата, детските градини или грандоманските кули и мол-ове, а насищането продължава! Искате да се радваме, че пак чрез някакви програми ще ни ограбват , ще плащаме данък върху данъка да се движим. Град София има инфра структури за нормален живот на 500 000 жители, а в него пребивават 2 милиона каторжници! Осигуряване на вода, канал, енергетика, товаропотоци и пътници трябва да са основното при изграждането на града, а визията ще се получи от усмивките на хората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
watergateory
преди 7 години
Да започнем с борбата срещу мръсния въздух - не се диша в София!- Стари дизелови таралясници нямат място в София!- Печки на дърва и въглища трябва безкомпромисно да се забранят!- Мобилни камери за висока скорост ( то е като състезание от светофар до светофар - ефекта е 1-5 мин. по-бързо за 10 км, изгорените газове са почти 2х)- Контрол на предприятията за отделяне на отрови- Старите автобуси, пушещи като парни локомотиви да се откарат в моргите за разфасовка- Закупуване на електробусове (както малки, така и големи - според броя на пътниците)- Еднократни помощи за закупуване на ел. автомобил- Безплатни огромни паркинги до метростанциите- 50% по-евтин транспорт, така че да мотивира хората да слезнат от колите.това е само по отношение на въздуха. Има още поне 5-6 категории, които трябва да се "пипнат", за да може един турист да не се отврати от София и един софиянец да се чувства що-годе добре в собствения си град...Ама това всичкото се постига с труд и акъл, не с далаверки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още