IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Графика на деня: Колко заплати са нужни за закупуване на жилище в България?

В най-големите градове цената на жилищата, измерена в брой брутни заплати, значително превишава тази в останалите населени места в страната

12:08 | 19.01.17 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Колко работни заплати са необходими за закупуване на жилище в България? На този въпрос отговаря Инфограф, съпоставявайки размера на средната работна заплата за съответното населено място.

Използваните данни са към второто тримесечие на 2016 г. и са част от изследване на Националния статистически институт (НСИ), в което са включени само шестте града в страната с най-многобройно население (към 31.12.2015 г. това са София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора). За целите на сравнението е използвано хипотетично жилище от 100 кв.м, като в изчисленията не са включени имоти ново строителство.

В най-големите градове цената на жилищата, измерена в брой брутни заплати, значително превишава тази в останалите населени места в страната. Средният брой заплати, нужен за закупуването на жилище, за страната е 100 месечни (около 8 годишни) брутни заплати. 

Най-много средни работни заплати за закупуване на жилище са необходими във Варна - близо 163 месечни или 14 годишни брутни заплати.

Като се вземе предвид размера на средната брутна заплата в столицата и Пловдив, относителните цени на жилищата са приблизително еднакви - 138 брутни заплати за София и 137 за Пловдив.

От големите градове в страната най-малко на брой работни заплати са необходими за закупуване на жилище в Стара Загора - 111 месечни или близо 9 годишни брутни заплати.

От разгледаните градове индексът на цените на жилищата се повишава навсякъде освен в Русе и в Бургас.

В методологията са използвани данни за цените на жилищата в български лева през 2014 г. за 1 кв.м. и спрямо индексите на цените на жилищата за 2015 и 2016 г. са изчислени паричните съответствия за второто тримесечие на 2016 г. Работната заплата е средното брутно възнаграждение за съответния географски обхват.

Още графики разгледайте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 0
Веск
преди 7 години
Хубаво е освен брокерски лакърдии да има и по едно такова писание, с поне малко истина и цифри. Относно опитите за надуване на балон пак мисля данните са доста отрезвяващи. През 1995та със сто заплати се купуваше гарсониера, при Костов беше най-доброто съотношение заплата / цена на кв.метър. , там за 100 квадрата трябваха под 100 заплати, но просто нямаше кредити. Между другото следващото най-добро съотношение беше преди 2 години. Кой купил, купил. Тез дето чакат 200 евро квадрата няма да дочакат. А вдигането на квадрата над 1000 Евро в София дето се случва сега пък си е балон (вече). Честно казано няма да им е лесно на младите и занапред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
black_dragon
преди 7 години
Бах мааамму! На мен ми трябват само 60 месечни заплати....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още