Българската народна банка (БНБ) е приела на днешното заседание на Управителния съвет наредбата, с която се регламентира дейността на кредитните посредници, съобщават от централната банка.
Наредбата се издава на основание на текстове от новия закон, който регламентира ипотечното кредитиране. В него подробно се разписват изисквания към посредниците на кредитния пазар – за образователен ценз и стандарти на работа.
Самата наредба обаче БНБ не е публикувала никъде. От пресцентъра на централната банка обясниха за Investor.bg, че наредбата може да се види, след като бъде публикувана в Държавен вестник.
В съобщението на БНБ се посочва, че съгласно допълнителните разпоредби на Закона за кредитите за недвижими имоти „кредитен посредник” е лице, което не действа като кредитор или нотариус, свързва пряко или непряко потребител с кредитор или кредитен посредник и при извършване на своята търговска дейност срещу заплащане в парична или в друга форма извършва поне една от следните дейности:
- представя или предлага на потребители договори за кредит по смисъла на чл. 1, ал. 2 от закона;
- съдейства на потребители, като извършва друг вид подготвителни или преддоговорни действия по договори за кредит по смисъла на чл. 1, ал. 2 от закона;
- сключва с потребители договори за кредит по смисъла на чл. 1, ал. 2 от закона от името на кредитора.
Лицата, които само свързват потребителите с кредиторите без да извършват някоя от посочените дейности не попадат в обхвата на закона за ипотечните кредити и за тях не се изисква регистрация като кредитни посредници, посочват от банката.
Лицата, които до влизането в сила на Закона за ипотечното кредитиране извършват дейност по кредитно посредничество по смисъла на същия закон, следва да подадат необходимите документи за вписване до 21 януари 2017 г., в случай че възнамеряват да продължат дейността си и след тази дата, допълват от БНБ.