IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пешеходното и велосипедно движение са приоритет в развитието на София

Главният архитект иска да освободи центъра на столицата от автомобили

10:54 | 20.10.16 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Пешеходното и велосипедно движение и развитието на обществения транспорт са приоритетните направления за развитието на София. Това коментира в интервю за БТА главният архитект на столицата Здравко Здравков.

Основно предизвикателство в тази концепция е освобождаването от автомобили на историческия център на София. Извеждането на автомобилите от центъра ще стане с довършването на околовръстния път и с качествени транзитни трасета, смята Здравков.

Следващата стъпка е продължаване на стратегията за изграждане на буферни подземни паркинги по периферията на града и стимулиране на гражданите да ползват системата "Паркирай и пътувай", посочи главният архитект на София.

Той отбеляза, че преминаването от автомобилна в пешеходна среда дава възможност за развитие на социалния живот и градската култура. Стремежът ни е с малки, но последователни стъпки да превърнем София в град, в който хората се придвижват пеша не само от вкъщи до спирката на масовия градски транспорт. Град, в който пешеходните разходки, карането на велосипед и придвижването с обществен транспорт са основните способи за придвижване в центъра, коментира Здравков. 

Постепенно отвоюваните от автомобилите градски пространства и реконструираните площади ще се върнат към живот, допълва той. Площадите и пешеходните зони в централната част на София един ден ще бъдат свързани така, че хората спокойно да могат да се придвижват и разхождат пеша, а в кварталите ще се създаде уютна градска среда, с паркове, градинки, детски площадки и околоблокови пространства, където хората да се чувстват спокойни да почиват и комуникират, каза главният архитект.

В това отношение Столичната община има подкрепата на световноизвестния урбанист Ян Геел, който скоро беше в София. През последните 10 години датският архитект разработва стратегии за подобряване на градската среда за Стокхолм, Ротердам, Лондон, Аман, Маскат, Мелбърн, Сидни, Сан Франциско, Сиатъл, Ню Йорк, Москва. Моята цел е столицата на България да се нареди сред тях, каза Здравков.

Относно бъдещата съвместна работа с Геел мога да кажа, че на този етап той пое ангажимент пред мен и кмета на София Йорданка Фандъкова да участва в оформянето и анализа на публичните пространства в София, ангажира се да подготви и обучи български архитекти, които да участват в анализирането и изграждането на новия облик на столицата, посочи Здравков. 

Крайният резултат от работата им ще премине през проверка от екипа на Геел, след което самият Ян Геел ще представи окончателен доклад за проблемните места, както и анализ на публичните пространства на София. Българските експерти, които ще участват в сътрудничеството, ще бъдат избрани по критерии, изпратени от датския архитект, като най-вероятно в екипа ще бъдат поканени млади български урбанисти и архитекти, обясни Здравко Здравков. 

Той изтъкна, че с кмета на София Йорданка Фандъкова гледат в една посока и имат общи виждания за приоритетите, идеите и бъдещето на столицата. Важно е промяната на столичния град да се случва плавно и постепенно, да е дългосрочна стратегия за развитие и да влезе в концепцията за нова визия на София до 2050 г., посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:00 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
melon
преди 8 години
Вземете оправете поне да има надписи на улиците и номера на сградите в София, че сме като на полето
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
redcretin
преди 8 години
Докато се решава проблема с кофи с боя - НЕ са приоритет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Един Българин
преди 8 години
НЕ трябва да е на улицата. аз няма да карам от там никога. По реката , която слиза от Драгалевци към Южния парк трябва да се направи изцяло велосипедно/пешеходно трасе (през зимата може и за ски :) ). С малко завои, мост над околомръсното разбира се. Има си и наклон - страхотно е, но колкото и да го повтарям няма да се случи. @771101 Драгалевци - Бай Кръстьо има идеално трасе, но трябва въртене :). Малко преди Бай Кръстьо алеята изчезва и трябва да се подновят около 500м и изрежат храстите по още толкова. Нагоре алеята трябва да се поправи защото е много зле от поне 10г. и лошото е , че свършва малко преди Алеко. Има еврофондове, който иска може да кандидатства. Над Голи връх е добре и се стига почти до Черни връх. Там не трябва нищо да се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
stasi666
преди 8 години
И как ще стане като на всеки булевард се построиха сгради с 1 метър отстояние от улицата и София е осакатена за 100 г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
771101
преди 8 години
Не се забелязва маркировка за велосипедно движение, по красивия и нов бул."Черни Връх", който е основната връзска от центъра на софия към "Витоша". Дали въпросния главният архитект на столицата Здравко Здравков както и кмета на София Йорданка Фандъкова са обърнали внимание на този факт. Да не говорим, че от кв. "Драгалевци" до "Алеко" няма никакви условия за колоездене - но то и не се и говори за това нали е след околовръстното !!! Молбата ми е до Миглена Иванова, ако има възможност да повдигне въпроса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още