IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Прокуратурата обвини главния архитект на Пловдив за съборения тютюнев склад

Открити са доказателства за множество фрапантни нарушения на Закона за културното наследство, смятат обвинителите

16:35 | 22.07.16 г.
<p>
	Протестът срещу събарянето на сградата. <em>Снимка: архив, БТА</em></p>

Протестът срещу събарянето на сградата. Снимка: архив, БТА

Окръжна прокуратура – Пловдив повдигна обвинения на главния архитект на общината Румен Русев по делото, водено за събарянето на сградата на тютюневия склад в града. Това се съобщава на сайта на държавното обвинение.

През март тази година започна разрушаването на сградата зад автогара Юг, която е паметник на културата. Протести на граждани спряха техниката и пълното разрушаване на обекта, който е частна собственост.

Днес Прокуратурата информира, че в хода на досъдебното производство след анализ са открити доказателства за множество фрапантни нарушения на Закона за културното наследство, извършени в периода 4 октомври 2010 г. – 9 февруари 2016 г. Към наказателна отговорност са привлечени Румен Русев – главен архитект на община Пловдив, и Георги Бранеков – представител на фирмата собственик на сградата „Одрин 8” ЕООД.

Спрямо Русев е повдигнато обвинение, че при продължавано престъпление е извършил близо 60 нарушения на нормативната база и е допуснал противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство. Това е груповият паметник на културата - Историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив” – система от улични ансамбли, включваща и тютюневия склад на ул. "Одрин". 

Сред извършените от Русев нарушения са и такива по издаване на заповеди за изменение на регулационните планове вместо кмета на община Пловдив и без да са налични изискваните от закона предпоставки и съгласувания (вкл. с Министерство на културата) и разрешения за това.

Той е обвинен и в презаверяване на скици-визи в нарушение на разпоредбите на Закона за устройството на територията и при липса на актуален документ за собственост на „Одрин 8” ЕООД, издаване на две разрешения за строеж на  дружеството за „Многофункционална сграда с офиси, хотел и бизнес апартаменти, общежития, хранителен магазин и подземен паркинг” и за „Общежития” при липса на необходимите за това документи, включително при липса на инвестиционен и идеен проект, одобрени и оценени по надлежния ред, и при липса на съгласуване с Министерство на културата.

Прокуратурата го обвинява и в презаверка на описаните разрешения за строеж без да са били отстранени нередностите в документацията на „Одрин 8” и след представяне на пълномощно, отнасящо се до несъществуващ в кадастралната карта на Пловдив имот.

За организирането на допуснатата от Русев противозаконна дейност в защитената територия към наказателна отговорност е привлечен управителят на „Одрин 8” ЕООД Георги Бранеков.

При претърсване и изземване в ползвани от дружеството помещения е било намерено и иззето преправено удостоверение, издадено от  Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерство на културата. Преправката е била в частта от съдържанието, удостоверяваща статута на сградата на ул. „Одрин” №8.

Вместо действителния текст е било вписано, че сградата не притежава статут на единична недвижима културна ценност и попада извън охранителната зона на архитектурния комплекс.

За двукратното използване на преправения документ пред община Пловдив с цел издаване на разрешения за строеж Бранеков е привлечен към наказателна отговорност и за документно престъпление.

Спрямо всеки един от двамата обвиняеми е взета мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на по 2 хил. лева.

Предвиденото от закона наказание за престъплението, свързано с противозаконна дейност в защитената територия, за което са обвинени Русев и Бранеков, е лишаване от свобода от 1 до 5 години и глоба от 5 хил. до 15 хил. лева.

За използването на преправен официален документ, за което обвинение е повдигнато на Бранеков, наказанието е лишаване от свобода до 8 години.

По делото е приобщена и компютърна кореспонденция, касаеща корупционни практики, свързани с издаване на строителни разрешения и промяна на подробните устройствени планове, като тези практики продължават да се разследват.

Окръжната прокуратура в Пловдив е подала протест до Районната дирекция за строителен контрол, с който се иска да бъде отменено като нищожно издаденото от главния архитект разрешение за строеж на „Одрин 8” ЕООД, въз основа на което е започнало събарянето на тютюневия склад. Предстои да бъдат атакувани подробните устройствени планове за промяна на уличната регулация, предназначението на имота и начина на застрояване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още