Около 90 на сто от територията на страната ще е покрита от кадастър с прехвърлянето на данните от Картата на възстановената собственост на земеделските земи. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която откри във Варна първата национална съвместна среща на екипите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър и на областните служби "Земеделие".
В срещата участва и министърът на земеделието и храните Десислава Танева, съобщават от пресслужбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Пред участниците в нея те представиха промените в Закона за кадастъра и имотния регистър, които предстои да бъдат разгледани на второ четене в пленарна зала.
Според Павлова и Танева реформата, която се извършва по отношение на създаването на единния кадастър, е предизвикателство за екипите на двете министерства, но е необходимост, която в годините дълго време е отлагана именно поради тежката задача това да се извърши.
Регионалният министър подчерта, че към момента само 22% от страната са покрити с кадастър.
Павлова обясни, че със законовите промени всеки гражданин ще може да получава информация на едно гише, независимо къде се намира. В бъдеще нито една общинска или държавна администрация няма да има право да изисква от граждани и фирми скици. Те ще се набавят по служебен път като част от стратегията за електронно управление.
Предвижда се и въвеждането на онлайн услуги, които да се ползват с електронен подпис.
Павлова допълни, че се предвижда и преминаване към система на т.нар. от нея „имотно ЕГН“, т.е. ще се въведе партида за всеки един имот.
Кадастърът ще е дигитален и всеки ще може да влезе и да види историята на даден имот, евентуални тежести върху него, както и предишните собственици. Това ще допринесе за опазване на неприкосновеността на частната собственост, коментира регионалният министър.
Преди да се влее в кадастъра, картата на възстановената собственост трябва да се изчисти от грешки, каза още Павлова.
Реформата в кадастъра ще се финансира с 12 млн. лв. безвъзмездно европейско финансиране по Оперативна програма „Добро управление“ 2014 -2020 г. Проектът включва замервания, развитие на картата и изчистване на грешките, за да може да има верни данни в общия кадастър. Срокът му ще бъде две години.
Десислава Танева допълни, че това ще подобри обслужването и ще спомогне за по-справедливото и принципно прилагане на правилата на подпомагането в агросектора.
Тя съобщи, че 20 млн. правни основания са регистрирани по директните плащания за Кампания 2016 г. за 12 млн. имота. От тях над 81% са в картите за възстановена собственост и над 18% - в кадастралните карти.