Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева насрочи за 7 март среща за Банско, на която всички заинтересовани страни ще опитат да намерят консенсусно решение по въпросите, свързани с управлението на ски зоната, съобщиха от пресцентъра на екоминистерството.
На срещата са поканени министрите на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, на туризма Николина Ангелкова, на икономиката Божидар Лукарски, на спорта Красен Кралев, председателите на ресорните парламентарни комисии, представители на неправителствения сектор, на община Банско и на концесионера „Юлен“ АД.
Тази седмица правителството отложи разглеждането на нерешения от години въпрос за промяна в концесионния договор за ски зоната в Банско. Впоследствие премиерът Бойко Борисов коментира по време на правителственото заседание, че ако не се постигне консенсус с „Юлен“ за изчистването на неяснотите в договора за концесия, контрактът може да бъде прекратен.
Казусът с концесионния договор не е от днес.
Още през 2011 г. бившият екоминистър Нона Караджова съобщи, че има нарушения на концесионния договор между МОСВ и „Юлен” АД. „Площта по договор е 99,55 хектара, но фирмата ползва с 64,789 хектара повече от възложеното”, обяви тогава Караджова и предложи промени в Закона за концесиите, които да позволяват при необходимост да бъдат извършвани корекции в концесионните договори.
През 2015 г. природозащитници сигнализираха, че се планира увеличение на концесионната площ на ски зона „Банско“. Те се позоваха на неофициално разпространен проект на документ и на изтекъл в медиите доклад на междуведомствената работна група, която трябваше да изчисти неяснотите около договора.
Тогава представител на концесионера заяви, че още при сключването на контракта за концесията е сбъркана цифрата за площта.
Межувременно туристическият бизнес в Банско упорито настоява за изграждане на втори кабинков лифт, а въпросът за развитието на Пирин се очаква да бъде решен с новия План за управление на природния парк, който в момента е на етап проект.
преди 8 години Отн.: да намерят консенсусно решение по въпросите, свързани с управлението на ски зоната1. Да се забрани сеченето на гори в 'ски-зоната' и в биосферния резерват на Юнеско.2. На крива ракета и космосът и пречи - хора, които са космически дупки по всякакъв вид икономика и организация на туризма, само вторият ски-лифт им е най-големият проблем.3. Да се замери въздухът по отношение на РМ10, РМ2.5 и РМ.1 и да се вземат спешни и крути мерки по въпроса.Основната презюмпция е, че туристът е някакъв кръгъл и завършен идеот, който идва като чувал с картофи за да пренощува и да се изпързаля на следващия ден по новата писта. Да, ама не.Моделът на туриста кагто садо-мазо, който идва за да диша канцерогени от безразборното горене на дърва и въглища ... и на автомобилни гуми в региона, също не е идея от първа умност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дрън ,дрън , толкова години и нищо .Предсавям си алииските държави ако за всеки лифт се чакаше толкова години . То въобще нямаше да има скиспорт и ски туризъм отговор Сигнализирай за неуместен коментар