Уникален археологически парк в Сандански става привлекателна туристическа атракция, която представя културно-историческото наследство на района с осъществяването на проекта "Сандански - зората на ранното християнство".
Изпълнението на проекта на община Сандански, осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие 2007 - 2013 г.", е на финала.
Раннохристиянският ансамбъл включва Епископската базилика, раннохристиянския комплекс и базиликата на епископ Йоан, както и част от античния град, който е бил разположен под днешния град Сандански. Те се определят от експертите като едни от най-големите и най-интересни археологически обекти с национално значение.
Очаква се акт 16, за да бъде официално открит археологическият парк, казва в интервю за БТА директорът на Археологическия музей в Сандански Владимир Петков. Временно покритие в навечерието на зимния сезон се изработва в момента над останките от някогашната библиотека на раннохристиянския комплекс.
Довършителни работи има и около оформянето на музейната експозиция. Забележителна, по думите на Петков, е музейната колекция от архитектурни детайли, монети, мозайки, мраморна пластика, керамика.
Миналата година при работата си по проекта археолозите откриха и изключително рядка и ценна находка - раннохристиянски кръст от 5-6 век, с който са се водили литийни шествия начело с епископа, припомни директорът на Археологическия музей.
Посетителите могат да видят и почти изцяло запазената раннохристиянската кръщелня. Според музейните специалисти е напълно възможно и се обмисля идеята в помещението да се извършват кръщенета и днес.