Договори за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия за отопление в общински и държавни сгради с 32 общини подписа Министерството на енергетиката. Проектите са на обща стойност 10,44 млн. евро, съобщи пресцентърът на енергийното министерство.
Проектите се финансират по програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ (т.нар. Норвежка програма).
Сред тях Столичната община и община Мадан ще реализират по два проекта – за енергийна ефективност и за възобновяема енергия.
По грантовата схема за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия за отопление в общински и държавни сгради се финансират проекти за замяна на горива и котли, подмяна и реконструкция на абонатни станции и отоплителни инсталации, както и за използване на слънчева, хидротермална и геотермална енергия за производство на топлинна енергия. Безвъзмездната помощ е между 170 и 500 хил. евро, а бенефициенти са държавата и общините.
Общо 85 проектни предложения са получени по тази грантова схема. От тях са класирани 57 проекта. Поради сериозния интерес сред общините, Министерството на енергетиката, в качеството му на програмен оператор по програмата, направи постъпки освободени или недоговорени средства от други схеми в размер на около 3,4 млн. евро да бъдат прехвърлени към мярката за енергийна ефективност. Това даде възможност да бъдат сключени договори с 32 общини.
„Имаме уверение от нашите партньори, че срокът за изпълнение на проектите по Норвежката програма ще се удължи с една година до април 2017 г.“, каза по време на подписването заместник-министърът на енергетиката Антон Павлов, който е и ръководител на програмния оператор.
С тези мерки се постига намаляване на разходите за енергия с около 40%, каза кметът на Велико Търново Даниел Панов.
Програма BG 04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ (т. нар. Норвежка програма) се финансира отФинансовия механизъм на Европейското икономическо пространство въз основа на подписан меморандум за разбирателство между България от една страна и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, от друга. Средствата по програмата са в размер на 15 600 288 евро, от които 85% са безвъзмездна финансова помощ и 15% - национално съфинансиране. Министерството на енергетиката е програмен оператор от българска страна, а дирекцията за водни ресурси и енергия към Министерството на петрола и енергетиката на Кралство Норвегия – от страна на донора.