Инвестиционната компания Arco Invest е регистрирала в последния ден на юли дружество със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), съобщават от компанията.
Новият фонд - Арко Фонд за Недвижими имоти с основен учредител и мажоритарен акционер естонското дружество Arco Vara AS, е с внесен първоначален капитал от 256 хил. евро. Фондът ще кандидатства за лиценз за управляващо дружество и разрешение за регистриране на акциите на Българска фондова борса – София, допълват от компанията.
Arco планира да дебютира на борсата през следващата година, става ясно от съобщението.
Компанията майка - естонската Arco Vara, притежава 70% от акциите на новия фонд, а останалите 30% са собственост на местна финансова институция, допълват от компанията.
Арко Инвест ЕООД ще бъде обслужващо дружество на новия АДСИЦ, уточняват от Първа финансова брокерска къща (ПФБК) за Investor.bg. ПФБК участва в проекта в качеството си на консултант и инвестиционен посредник по първичното публично предлагане на БФБ-София на акции от капитала на новия АДСИЦ.
В момента се подготвят документите, с които новият АДСИЦ ще кандидатства за лиценз пред Комисията за финансов надзор (КФН), включително проспект за първоначалното минимално задължително увеличение на капитала, което трябва да се реализира през есента на 2015 г. Планира се и второ увеличение на капитала в началото на 2016 г., с което ще се цели и набирането на по-сериозен ресурс от местни институционални и частни инвеститори с цел развитие на нови проекти (предимно жилищни, но е възможно и други), изискващи над 5 млн. евро собствен капитал/проект.
От компанията обясняват, че с листването на дружеството на фондовата борса ще стане възможно български капитал директно да се инвестира в предстоящите проекти на компанията.
Фокусът на фонда ще са големи жилищни проекти в София, които изискват минимум 5 млн. евро собствено финансиране.
Компанията допълва, че паралелно с новия АДСИЦ ще продължи да работи и по по-малките си проекти.
Arco посочва, че публичните фондове за имоти в България са 60 с пазарна капитализация 380 млн. евро, като пазарната оценка на десетте най-големи фонда достига 300 млн. евро. В края на 2014 г. обемът на активите им достига 350 млн. евро, а нетната им печалба – около 16 млн. евро. Фокусът им е върху селското стопанство и търговията с недвижими имоти.
* Актуализирано с коментар на ПФБК
Свързани компании:
преди 9 години Не ми стана ясно, целта просто данъчна оптимизация ли е или реално искат да привлекат капитал от пазара? отговор Сигнализирай за неуместен коментар