С 20-30 на сто е нараснало търсенето на имоти в България спрямо същия период на миналата година, коментира в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Националното сдружение „Недвижими имоти“ Ирена Перфанова.
Перфанова посочва, че очаква тенденцията да се задържи заради ниските лихви по депозитите и по-изгодните кредити в момента. „Инвестицията в недвижими имоти е и добър финансов инструмент за съхраняване на спестяванията“, коментира тя.
Според нея доходността от имотите достига 4 - 6% на годишна база, докато банките предлагат 1,5 – 2,5%.
Купувачите търсят основно нови и модерни сгради, включително и жилища в затворени комплекси. Що се отнася до цените, клиентите вече не купуват на всяка цена. „При появата на качествен имот на пазара, който е правилно оценен, продажбата се реализира за много по-кратко време в сравнение с преди 5 - 6 месеца“, коментира Перфанова.
Гарсониерите и жилищата с една спалня се продават с малко по-висока цена на квадратен метър спрямо големите имоти. При тях има завишено търсене, като се забелязва и ръст на цените от около 5 на сто, отчита още тя.
Наблюдава се сериозен спад на руските купувачи на имоти заради обезценяването на рублата, посочва още Перфанова. Малко са обаче руснаците, които продават имотите си в България. Основно това са група купувачи, вложили пари с цел препродажба след петата година, както и такива с финансови затруднения.
Във връзка със зачестилите оплаквания на клиенти срещу агенции за имоти Перфанова коментира, че с институциите се обсъждат предложения за промени в съществуващите закони, които касаят начина на плащане на комисионите, на рекламиране на имоти, на договорните отношения между клиентите и посредниците.
Един от вариантите, които ще се дискутират, е задължителното плащане на комисионите по банков път, за да се избегне неплащането на данъци. За целта обаче трябва да "падне" прагът за задължително плащане по банков път, обяснява Перфанова.
преди 9 години Това да не са домати, за да кажеш, че доматите на борсата се търсят с 22,7 % повече, въпреки че и при доматите има различни сортове...Различните сегменти се търсят различно!Идеята е, че търсенето на който и да било сегмент е в границите на 20-30 %.Например луксозния сегмент в Лозенец може да се сметне точно, ниския сегмент в Люлин е друга цифра, Младост и Дружба си имат цифра търсене и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 20-30% ... това на око ли го преценихте :) ... що не избрахте 22-32%, някак си изглежда по реално като не е кръгла цифра отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Колкото повече ограничения има - толкова по-щастливи са маймуните /вярата в справедливостта е заблуда като всяка вяра/. А най-големите маймуни реват винаги за още ограничения! Разбира се, от тези ограничения си патят/губят само ТЕ, но те затова са маймуни - защото никога не виждат Манипулацията, а си "мислят", че всички се прави за тяхно добро, дори и отнетите им права :)))))Маймунски мисли:Щом аз вярвам че нещо е правилно, значи то е правилно!Щом аз вярвам в нещо, значи то е факт!На мен не ми пречи да се огранича от нещо което не ме касае, значи и другите са длъжни да се лишат от него!Щом някъде нещо е направено и хората са го приели, значи е правилно и може и другаде да се направи!и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Крайно време е да се въведат ограничения както във Франция. Сега във Франция е възможно да се правят плащания в брой максимум до 3000 евро, а от септември 2015 - до 1000 евро. При покупка/продажба на жилище цялата сума транзитира през сметка на нотариуса. Купуване на кола от концесионер с плащане в брой е невъзможно и т,н.http://***.lesechos.fr/economie-france/budget-fiscalite/0204234176725-a-partir-de-septembre-il-***-interdit-de-payer-plus-de-1000-euros-en-especes-1103187.php отговор Сигнализирай за неуместен коментар