Няма да се провежда процедура за преценяване на необходимостта от извършване на оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) за изменения или разширения на редица действащи обекти в населените места, както и за някои инвестиционни предложения с административен характер.
Това предвиждат предложения за промени в Закона за опазване на околната среда, приети на днешното заседание на Министерския съвет, съобщава правителствената информационна служба.
"Направеното изменение ще облекчи малкия и среден бизнес от административни и финансови тежести", се посочва в съобщението.
Припомняме, че строителният бранш водеше разговори с правителството на Пламен Орешарски за отпадане на съгласувателните процедури с Министерството на околната среда за строителство на сгради от четвърта, пета и шеста категория върху урбанизирани територии и изискването за екологична оценка, включително и на преустройства.
Подготвяха се и промени в Закона за устройството на територията в тази посока, които така и не бяха приети.
С новите промени инвестиционните предложения за урбанизирано развитие се отделят от съществуващото определение за обекти с обществено предназначение, които са предмет на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Планира се също така да се разработи и внедри електронна информационна система с база-данни на предприятията с нисък и висок рисков потенциал, както и да се съвместяват и коордират процедурите за контрол на големи аварии с процедурите по ОВОС и с процедурите по издаване и преразглеждане на комплексни разрешителни.
Предвижда се и оптимизиране на административната процедура чрез замяна на съществуващия разрешителен режим към министъра на околната среда и водите за изграждане и експлоатация на нови и експлоатация на съществуващи предприятия/съоръжения с висок рисков потенциал.
Предвижда се процедура по одобряване на доклади за безопасност и техни актуализации в Изпълнителната агенция по околна среда.
Ще се адаптират и критериите за класификация на предприятия/съоръжения с нисък и висок рисков потенциал, както и по-широк достъп до документация и участие на обществеността при вземане на решения във връзка с разполагането и експлоатацията им.