Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова очаква автомагистрала "Марица“ да бъде готова до края на август.
„Двата лота на автомагистралата се финансират по оперативната програма "Транспорт" и трябва да ги завършим задължително през тази година, защото това е последната година на европейското финансиране, заяви днес пред журналисти в Хасково министърът, цитирана от БТА.
Павлова отбеляза още, че ако няма извънредни бедствени ситуации, предизвикани от климатични усложнения, през юни трябва да бъде завършен единият участък от магистралата, а цялата трябва да е готова до края на август.
Припомняме, че още през ноември Павлова прогнозира, че „Марица” може да бъде готова до август 2015 година при мека зима и благоприятни условия през новия зимен сезон. Тогава тя, заедно с транспортния министър Ивайло Московски и председателя на Агенция „Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров, инспектира строителството на магистрала. Проверката тогава показа, че около 80% от лот 2 вече са изпълнени. За лот 1 делът бе по-малък – 65% от планираните дейности са приключени.
Автомагистрала „Марица“ ще свързва АМ "Тракия" с Турция при ГКПП Капитан Андреево. Планираната дължина на магистралата е 117 км — от връзката с автомагистрала „Тракия“ при пътен възел Оризово, покрай Димитровград, Хасково, Харманли, Любимец, Свиленград до ГКПП Капитан Андреево.
Павлова напомни, че бюджетът на оперативната програма "Региони в растеж" е малко над 3 млрд. лева, като първата приоритетна ос е насочена към градското развитие и градското възстановяване. По тази ос за Хасково резервираният бюджет е 32 млн. лева, а за Димитровград -са предвидени 23 млн. лева.
С този ресурс те ще могат да финансират дейности, свързани с градската среда, благоустрояването, градски транспорт, енергийна ефективност на училища и детски градини.
В Хасково днес Павлова представи Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Пред домоуправители, представители на местни власти и граждани тя посочи, че сред целите на програмата е да бъдат намалени разходите на домакинствата за отопление, както и да бъде осигурена заетост чрез участието на малки и средни фирми в усвояването на инвестицията от 1 млрд. лева.