IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Десислава Танева: Нов Кодекс за земята ще обедини законодателството в тази област

Новият агроминистър обещава затягане на контрола върху храните, които идват от ЕС

09:45 | 17.11.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Десислава Танева: Нов Кодекс за земята ще обедини законодателството в тази област

Нов Кодекс за земята ще обедини цялото законодателство в тази област, съобщи в интервю за вестник „Стандарт“ новият министър на земеделието и храните Десислава Танева. Според нея действащият Закон за собствеността и ползването на земеделските земи е поправян над 60 пъти за някакви конкретни нужди и в момента не отразява и не регулира реалните обществени взаимоотношения в земеползването.

„Не е тайна, че на много места тези отношения се регулират не по закона, а по обичайните практики. Има много други закони, които също уреждат част от отношенията в земеползването. Единодушно е мнението, че имаме нужда от ново законодателство в тази посока“, коментира министърът.

От думите й става ясно, че за промяната в законодателството е постигнато първоначалното съгласие на всички формации от парламентарното мнозинство и вече е подготвен план за промените.

Амбицията на Танева е в края на мандата да бъде приет новият Кодекс за земята.

„Устойчивостта на поземлените отношения е изключително важна заради инвестициите, които земеделският производител планира да направи в дългосрочен план. Затова развитието и на трайните насаждения, и на зеленчукопроизводството, и на напоителните съоръжения пряко зависи от тези поземлени отношения. Това е много амбициозна задача и е максимумът, който Министерството на земеделието и храните ще следва“, обясни тя.

В краткосрочен план тя очертава задачите, които така или иначе стоят пред агроминистерството - приемането на новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020, да не бъдат загубени евросредства и  национална подкрепа за отделните сектори.

Десислава Танева допълва, че качествената храна става основен приоритет в политиката на министерството.

„Ние ще продължим да работим в посока качество на храните, като смятаме да облекчим административно българския производител. Ще подготвим някои законодателни инициативи в тази връзка по посока на многобройните режими, които съществуват. Ще работим за изсветляване на бизнеса“, декларира тя.

Министърът отчита, че сивата икономика е голям проблем за българския производител и трябва да бъдат намерени механизми за изсветляването й.

„Всяко от предприятията иска еднаква, нормална, прозрачна среда за работа. Минаването на всеки от тях извън светлия бизнес не е по тяхно желание, а по принуда за оцеляването му“, смята тя. Според нея този процес няма да доведе до поскъпване на храните.

Повишен контрол върху продуктите, които идват от ЕС, както и върху  произведените у нас продукти е друг ангажимент, който министърът поема.

По отношение на млечния сектор агроминистърът заявява: „Амбицирани сме да решим трайно въпроса за ползването на пасищата само от животновъдите и то на нормална цена. Целта е субсидията, която се получава за пасищата, да е наистина добра подкрепа за съответния животновъд. Ако се прецени, освен промени в наредби и законодателни инициативи, може да се поиска и държавна помощ“.

Десислава Танева очаква  загубите по сега действащата ПРСР тази година тази година да са поне 90 млн. евро.

„Срокът, който сме заложили за новата ПРСР, е до края на декември да имаме неофициално одобрение и оттам насетне да чакаме официалното. Но заедно с това работим и по наредбите, за да стане възможно там, където имаме сигурност, да отворим новата програма максимално скоро, така че да нямаме втора нулева година“, казва тя.

От интервюто става ясно, че новият министър смята да върне  Румен Порожанов като  директор на ДФ "Земеделие".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:10 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още