IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Задлъжняването за дълъг период – основен страх на кредитополучателите

При теглене на ипотечен кредит потребителите се опасяват също от загуба на доходи, рязко покачване на лихвите и рязък спад в цената на закупения имот

12:33 | 15.10.14 г.
Задлъжняването за дълъг период – основен страх на кредитополучателите

Какви са основните опасения на потребителите, когато пристъпват към теглене на ипотечен кредит? Анализ на страховете на домакинствата у нас, направен от консултантската компания „Кредит Център“, формулира Топ 4 на страховете така: (1) страх от задлъжнялост за дълъг период от време, (2) страх от загуба на доходи, (3) страх от рязко покачване на лихвите и (4) страх от рязък спад в цената на закупения имот.

„Месец септември е подходящ за проучване на възможностите за покупка на имот и организиране на първи огледи. Голям процент от клиентите през есента се консултират с цел до края на годината да реализират сделка. И ако преди години основните опасения, които споделяха, се отнасяха до скритите в малкия шрифт условия на банките, то днес се открояват по-скоро субективните страхове”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на компанията.

„След кризата, в която в публичното пространство твърде често се говореше за лоши кредити и фалит на физически лица, отговорните клиенти се завърнаха към старата максима на българина “по-добре да си го платя и да знам, че си е мое”. Това виждаме и от официалната статистика, където покупките на имот с изцяло собствени средства са около 70% от сделките, а само около 30% от сделките са с ипотечен кредит“, допълва Тошев.

Анализът показва, че страховете се дължат основно на липсата на традиции в ползването на ипотечни кредити у нас. Практиката от последните 10 години е спорна, тъй като кризата сложи своя отпечатък върху пазара и превъзмогването на последиците ще отнеме време. Тази предпазливост има своите положителни страни - хората вземат разумни, оразмерени спрямо техните възможности решения, и това силно ограничава риска от проблеми на по-късен етап, коментират експертите.

Втори по значимост са опасенията, свързани със загуба на доходи. Близо 30% от клиентите търсят гаранция в случай на безработица. “Практиката ни е показала, че трайно безработни остават само хората, които са ниско образовани или не искат да работят”, коментира Тошев.

“Затова съветваме клиентите първо да планират кредитите си така, че да могат да покриват вноската, ако един от членовете на домакинството остане временно без доходи или да поддържат резерв от спестени средства, равен на поне три месечни вноски по ипотеката.” Вариант за защита остават и застраховките срещу безработица.

Рязката промяна в лихвените нива плаши почти половината от потребителите. Основните опасения са свързани с исторически ниските нива на индексите SOFIBOR и EURIBOR в момента и очакванията те да започнат да се покачват. 

“Важно е потребителите да знаят две основни правила - всеки кредит може и трябва да бъде предоговарян, ако лихвата по него стане непазарна. И второ - покачването на индексите се случва паралелно с растежа на икономиката на съответната страна или общност, което се отразява и на доходите на работещите”, обяснява Тошев.

Най-малък (под 20%) е делът на клиентите, които споделят опасения за спад в стойността на имота. Според Тошев кризата дойде неочаквано за част от българите, но продължи достатъчно дълго, за да приемем новите цени на имотите за нормални. Последната година имаме стабилизиран имотен пазар и очакванията за значителен спад според него са неоснователни. Промените в Закона за потребителския кредит относно появата на кредити с ограничена отговорност дават решение за точно този дял от потребителите.

Последна актуализация: 23:30 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още