IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазар на жилища? Само в най-големите градове

Пазарът запазва относителната си стабилност благодарение на оживлението главно в София, Пловдив и по Черноморието, сочат данните на Агенцията по вписванията

12:22 | 15.10.14 г. 9
<p>
	Пазарът на имоти в столицата и най-големите градове е основният двигател на сектора. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Пазарът на имоти в столицата и най-големите градове е основният двигател на сектора. Снимка: Investor.bg

Пазарът на имоти у нас действително бавно се възстановява, но само в най-големите градове на страната, потвърждават данните на Агенцията по вписванията за третото тримесечие. В областните центрове като цяло обаче пазарът изобщо не е в цветуща форма на фона на вътрешнополитическите и икономически проблеми на страната, обезлюдяването, високата безработица, влошените перспективи пред заетостта и ниските доходи.

Основният извод от данните е, че пазарът запазва относителната си стабилност благодарение на по-оживените сделки главно в София, Пловдив и по Черноморието.

Агенцията обаче обобщава данните и не разграничава отделните сегменти на пазара – жилищни и бизнес имоти, както и земеделска земя и парцели. Данните за ипотеките например, както и статистиката от службите по вписванията в големите градове, където преобладават сделките с жилища, дават относителната картина на жилищния пазар в страната.

През третото тримесечие са сключени общо 57 658 сделки с имоти, сочи статистиката на Агенцията. Спрямо второто тримесечие, когато са сключени малко над 54 500 сделки, се отчита ръст от 5 на сто, но на годишна база е отчетен спад от 3%. В областните градове (без София и София област, където пазарът стабилно върви нагоре) са сключени под 27 хил. сделки с имоти, което е с 2% по-малко на годишна база.

За първите девет месеца на годината продажбите на имоти в страната достигат близо 152 800, което е с над 4 на сто по-малко спрямо първите девет месеца на миналата година, показват още данните.

В столицата София са регистрирани над 5 хил. сделки с имоти в периода юли-септември, което е с 1,8% по-малко спрямо предходния тримесечен период, но с 11,5% повече спрямо третото тримесечие на миналата година. За деветмесечието продажбите са се увеличили с 5 на сто до 13 888 броя.

Столицата е и пазарът, където се наблюдава отчетлив, стабилен ръст на ипотечното кредитиране – с близо 8 на сто са се увеличили договорните ипотеки на годишна база през третото тримесечие, макар и за деветмесечието пазарът да остава сравнително стабилен с минимален спад от 0,3% на договорните ипотеки.

Периодът юли-септември се превръща в най-силното трето тримесечие за пазара на имоти в София от 2008 г. насам, отчитат от консултантската компания Bulgarian Properties. В продължение на вече 2 години наблюдаваме непрекъснато годишно нарастване на продажбите в София за всяко тримесечие, което показва, че възстановяването на пазара е устойчиво, допълват от компанията.

В Пловдив пазарът също се възстановява с умерени темпове – за тримесечието ръстът на сделките достига 8%, на годишна база – 7,6%, а за деветмесечието спрямо първите девет месеца на миналата година – близо 2%. При ипотечното кредитиране обаче тенденциите са по-скоро негативни – за тримесечието спадът е 5,6%, за деветмесечието – 2%. На годишна база е отчетен ръст на договорните ипотеки под процент.

Пазарът във Варна продължава силното си представяне, докато в Бургас растежът видимо се забавя. Броят на сделките през третото тримесечие се увеличава с 9,7% спрямо второто тримесечие във Варна и с близо 3% на годишна база, докато в Бургас през тримесечието е отчетен внушителен ръст от 13%, но на годишна база спадът приближава 10 на сто.

Негативни тенденции се наблюдават на пазара в Русе. През тримесечието са сключени 1 522 сделки – с 9% повече спрямо третото тримесечие, но с 10 на сто по-малко на годишна база. За първите девет месеца на годината намалението на броя на сделките достига близо 11 на сто спрямо първите девет месеца на миналата година.

Оптимистична обаче е ситуацията в Стара Загора – за тримесечието ръстът на сделките достига близо 28%, на годишна база е 8%, а за деветмесечието запазва относителна стабилност с минимален спад под 0,4%. В Стара Загора се наблюдава и най-отчетлива тенденция за спад на ипотечното кредитиране – т. е. от една страна сделките се финансират предимно със собствени средства или с други заеми, но е индикация и за силата на пазара на земеделски земи и терени за строителство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 10 rate down comment 4
avramcho
преди 10 години
има едно още по-Стара притча , отпреди Стария Завет :"всичко тече , но нищо не се променя "!Имотните балони , както и Депозитни балони....спадат..Свърши ли прилива - вижда се кой е плувал Без *** ;)който не е купил когато Трябва - ще купи Скъпо ;)който няма Пари - няма да купи никога , !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 5
studioaa
преди 10 години
Това ми напомня за една известна притча:2030 г, ДПС вече е спечелило пълно мнозинство в парламента за пръв път и ще управлява самостоятелно. Един пловдивски брокер отиде да погледне как е неговата "инвестиция" в известен топ квартал, която той се опитваше да продаде от 2008, но до сега 22 години по-късно никой не се беше навил да му плати исканото. Но когато стигна видя, остана като гръмнат, цяла една ромска фамилия се беше самонастанила в имота и даже си бяха вкарали коня в банята на "луксозното" жилище. Преди да каже и дума брокерът беше атакуван от няколко разярени роми, които безмилостно го налагаха с тояги и метални пръти, потготвени за вторични суровини. След това ромите захвърлиха пребития до близката кофа за ***, където той е намерен от случаен минувач. След като свестява в интензивното на местната болница, брокерът пробва да се обади на полицията, но от там го съветват да продаде имота си на ромите на каквато и да е цена и му заявяват, че не могат да направят нищо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 8
avramcho
преди 10 години
кое ти е интересно ??твоят познат е трябвало Предварително да прочете закона за частния нотариат...и по-спец каква Отговорност носи Нотариуса ??отговорът е Никаква !Нотариусът събира Такса запознанство" със страните по сделката.............Щом има намесен ЧСИ , значи е купувал ипотекирано жилище...Алчността да купи евтино се наказва !!---------- сега ще научи Законите , и при друг случай ще Знае !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
Скоро купувал ли си жилище?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
И интересно как, въпреки наториалните заверки има доста случаи на закупени с тежести жилища!Майка плаче! Един мой съсед доскоро ходеше с пистолет в джоба да дебне съдебните изпълнители, които му взеха жилището, щото той като го купи и оправи се оказа, че не е негова осбственост!Според мен трябва да се насочи към нотариуса! Вие как мислите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 6
1111@
преди 10 години
Какви космически такси те гонят бе, човек?!? Явно теорията ти е по-силната страна...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 8
studioaa
преди 10 години
Според мен трябва просто по-голяма част от таксите да отиват в държавната каса, а не в джоба на нотариуса просто. Абсурдно е да няма такси или да са някакви символични върху продажба/наследяване на имот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
melon
преди 10 години
http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/naselenieto-na-stranata-shte-prodylji-da-namaliava-181971/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още