Археологическият комплекс Перперикон да стане музей на религиите, предлага археологът проф. Николай Овчаров, цитиран от БТА.
Според него подобна инициатива ще е добър завършек на откритията в Скалния град и ще покаже как на едно място са възникнали различни култури от зората на човечеството до наши дни.
Бъдещият музей, ако се реализира, ще включва праисторическия храм, базилики, олтари и откритото през 2011 г. мюсюлманско тюрбе (мавзолей), посочи Овчаров.
Като музей на религиите – единственият засега в България, в момента функционира единствената оцеляла сграда след опожаряването на Стара Загора през Руско-турската Освободителна война – Ески джамия. Култовият комплекс е реставриран с пари по програма "Регионално развитие". Към сградата претенции имаше Мюсюлманското вероизповедание, но делото беше спряно от Апелативния съд в Пловдив.
В първите дни от разкопките на Перперикон през новия сезон е открито погребение на боен кон в помещение край тюрбето, разкри археологът. Конят е внесен вътре на дървена носилка, като десният му крак е отсечен и допълнително добавен в гроба.
Смята се, че с подобни коне Чингиз хан е предприемал своите завоевателни походи.
Овчаров обясни, че тюрбетата на османските завоеватели са много рядко срещани, тъй като в този период турците са номадски народ.
Сред другите находки от новия археологически сезон на Перперикон са бронзова брадва с ритуален характер от ХVІІ - ХV в. пр. Хр. и красив кръст с изчистена форма от VІІ – VІІІ в., който бележи началото на иконоборческата епоха във Византия. Открит е и надпис на старогръцки върху стомна от Х – ХІ в.
Екипът на проф. Овчаров работи и край Търговище, където са останките от античния град Мисионис, цитиран в спомените на арабския географ Мохамед Ал Идриси. Най-голямото откритие от това лято в Мисионис е сграда, в която са открити над 100 стъклени чаши и амфора за разливане на вино.