Няма опасност за парите на собствениците на жилища, които са вложени по доверителни сметки в Корпоративна търговска банка (КТБ), защото те са в лимита до 100 хил. евро и съгласно действащото законодателство са защитени. В това увериха квесторите на банката вицепремиера и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева на среща за проекта за Енергийно обновяване на българските домове, средства по който са блокирани в банката, съобщиха от пресцентъра на министерството.
След затварянето на КТБ не са постъпвали плащания, както и не са откривани нови доверителни сметки, са съобщили още квесторите. До затварянето на банката са разкрити 51 доверителни сметки, сключени са 52 споразумения на сдружения на собственици и са одобрени 19 кредита.
Под риск обаче остават 13 млн. лв. европейски средства, вложени по програмата за осигуряване на нисколихвени кредити, които не са защитени с държавни ценни книжа.
Захариева е подчертала, че се предприемат спешни мерки, за да може проектът за саниране на жилищни сгради да бъде спасен. Ще бъдат проведени срещи с български търговски банки, които имат интерес да осигурят нисколихвени кредити на собствениците на сгради, одобрени за саниране. Възможности за финансиране може да се потърсят и от държавния бюджет.
Предвижда се да бъде направена и проверка на собствениците, определени като социално слаби, които получават 100% безвъзмездна финансова помощ, съгласно Постановление на Министерски съвет.
Вицепремиерът е изтъкнала също, че парите по програмата за Енергийно обновяване на българските домове не са застрашени, тъй като не се намират в банката.
„Гражданите трябва да са спокойни първо за собствените си средства, вложени в доверителни сметки, и второ за самата програма, защото ще бъдат предприети всички мерки тя да бъде спасена, като не се пропусне нито една възможност“, категорична е Захариева.
Междувременно около 300 вложители в КТБ протестираха днес пред сградата на БНБ със скандирания "Оставка" и "Затвор". Те настояха да получат достъп до парите си още в следващите дни.