Да се разработи и приведе в действие социална жилищна политика на национално ниво. За това призовават членовете на Коалицията за подобряване на жилищните условия в България в декларация, изпратена до президента, премиера, омбудсмана, строителния министър, регионалния министър, директора на сдружението на общините и кмета на Стара Загора, където през последните дни се събарят незаконни къщи на роми в парка “Борова гора”.
От организацията настояват да се предприемат дейности за улесняване и подпомагане на законното строителство за хора от уязвими групи от населението на всички фази – от проектиране до въвеждане в експлоатация. Това може да стане чрез типови проекти за жилищни сгради, предоставяне на урегулирани парцели с достъп до електричество и вода, осигуряване на механизми за финансиране на изграждане и закупуване на жилища при облекчени условия, ефективно използване на наличния необитаван жилищен фонд (частна и общинска собственост), предлага коалицията.
В декларацията се настоява също така да се засили превантивният контрол върху незаконното строителство, за да се предотвратят незаконните строежи в най-ранна фаза. Отделно организацията иска да се актуализират механизмите, чрез които незаконно жилище би могло да се узакони, в случаите, в които то отговаря на съответните критерии.
Социалната жилищна политика на дневен ред
Министерството на инвестиционното проектиране обяви, че планира да създаде социален жилищен фонд, който да се контролира от специални жилищни асоциации. Работи се по актуализация на жилищната стратегия, както и по концепция за публично-частни партньорства между общините, държавата и частни инвеститори, в която държавата и общините да участват чрез безвъзмездно предоставяне на терени за строителство и облекчени условия за ползване на социалните домове.
Това се планира да бъде регламентирано с новия Жилищен кодекс по който работи ведомството. Въпросът е дали ще се продължи работата по текстовете след оставката на правителството и дали това ведомство ще продължи да съществува при новото правителство.
Припомняме, че ведомството беше създадено преди почти година от правителството в оставка на Пламен Орешарски. Наложиха се и законодателни промени, за да бъдат разделени правомощията между инвестиционното и регионалното министерство.
Критиците на Министерството на инвестиционното проектиране смятат, че то носи част от отговорността за забавянето на редица важни общински проекти, които трябваше да получат одобрението му съгласно новите регламенти. Браншът обаче подкрепи институцията с надеждата, че най-сетне ще намери съмишленик за решаването на наболелите проблеми в сектора на строителството.
Събарянето на незаконните къщи на ромите – противозаконно?
Заради казуса в Стара Загора се разгоря дебатът дали събарянето на незаконните постройки, които обаче са единствени домове на обитателите им, не противоречи на международното законодателство.
От Българския хелзински комитет осъдиха общината за акцията в парка “Борова гора”. Експерти припомниха и решението на Съда в Страсбург по делото заради изселването на ромите от кв. Баталова воденица в София. Съдът прие, че изселването противоречи на Европейската конвенция за защита правата на човека, тъй като бездействието на местната власт е превърнало незаконно завладените имоти в дом на обитателите им. Това е официално утвърдено и с издадените на хората лични карти.
Общината в Стара Загора реши да предостави възможности на хората да си построят нови, законни жилища. Ако се регистрират като социално слаби, те ще могат да получат терени и право на строеж на преференциална цена.
Местната власт в града дава възможност и за настаняване на ромите в общински жилища. Теренът, върху който бяха построени съборените незаконни къщи, ще бъде отново залесен.
преди 10 години 5) преди да се глоби, който и да е било за нарушение, първо да се предложат съответни административни накания за длъжностните лица, които поради непроверка, до определен доказуем срок, са допуснали нарушението. Старата стратегия може да бъде намерена тук:http://***.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Националната жилищна стратегия на България е приета през 2004 година и оттогава не е обновявана или изменяна. Документът сам по себе си не е свързан или синхронизаиран с никой друг закон или стратегия - национална или европейска/международна. Един от фактите, публикувани в стратегията: През 2002 година на 1000 души се падат 472 жилищни сгради. 14.5 % от общия брой на сградите са необитаеми. Днес, 10 години по-късно, промени не са отразениМерки, които да се вземат: 1) Парламента да предложи на гласуване нова жилищна стратегия, която е синхронизирана с европейското законодатеслтво; 2) Да се предложи решение на проблема с изоставените и рушащите се сгради; 3) Да се предложи решение на проблема със сградите, които не са в регулация - събарянето не е вариант, но контрола по строителството трябва да бъде затегнат; 4) да се предложи адекватно решение на проблема с жилищно-нуждаещите се, който трудно се контролира от общинските администрации и е корумпиран; 5) преди да се глоби, който и да е отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Добре се сетиха ама то едно време имаше държавни СМКта и Домостроителни Комбинати - имаше и общински жилища. Сега има негово величество пазара. Кой има пари с две думи. Ами да се размърдат. Има доста имоти с неясен произход на парите - ето ви го социалния фонд - примера Андрей Иванов от ГЕРБ. Няма смисъл да си криете ромските програми така глупаво. Нмаше едно време младоженчески заем - безлихвен. Ето ви го социалния фонд. Безлихвен заем на всяко младо семейство с дете да речем за срок от поне 15 години. Само пример е това. Аз не вярвам, че ще стане. Никоя община няма философията да прави социална политика. Прави се само нещо за пари - проекти, коисионни и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Добре се сетиха ама то едно време имаше държавни СМКта и Домостроителни Комбинати - имаше и общински жилища. Сега има негово величество пазара. Кой има пари с две думи. Ами да се размърдат. Има доста имоти с неясен произход на парите - ето ви го социалния фонд - примера Андрей Иванов от ГЕРБ. Няма смисъл да си криете ромските програми така глупаво. Нмаше едно време младоженчески заем - безлихвен. Ето ви го социалния фонд. Безлихвен заем на всяко младо семейство с дете да речем за срок от поне 15 години. Само пример е това. Аз не вярвам, че ще стане. Никоя община няма философията да прави социална политика. Прави се само нещо за пари - проекти, коисионни и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Иначе ето ЕДИНСТВЕНИЯТ член от Европейската конвенция, в който се споменава думата "жилище":Член 81. Всеки има право на зачитане на неговия личен и семеен живот, на неговото жилище и тайната на неговата кореспонденция.2. Намесата на държавните власти в ползването на това право е недопустима освен в случаите, предвидени в закона и необходими в едно демократично общество в интерес на националната и обществената сигурност или на икономическото благосъстояние на страната, за предотвратяване на безредици или престъпления, за защита на здравето и морала или на правата и свободите на другите.Излиза, че държавата дори е длъжна да унищожи катуните, за да защити нормалните граждани !!! Тоест БХК и сродните им са ИЗМАМНИЦИ !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аха, значи т.нар. "уязвими групи" (тоест РОМОВЕТЕ) ще строят наготово, а неуязвимите групи - работещите данъкоплатци нека се заробват с кредити и да изплащат на банките по четвърт милион за едно жилище !!! КОЙ тогава ще е уязвим ??? Кой и сега е уязвим, щом хората работещи за 1000 като си платят осигуровките, данъците, кредита, сметките, трябва да оцеляват със 50-100 лв на месец, а ромовете, които си докарват и повече от 1000 от помощи, далавери и кражби, не плащат абсолютно нищо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар