Ликвидността на пазара на бизнес имоти в България и Румъния остава проблем, посочват от инвестиционната компания Eastern European Property Fund Limited в годишния си отчет за 2013 г.
Въпреки това тези икономики се подобряват и местните брокери на имоти са по-оптимистично настроени за условията на пазара в сравнение с по-рано. Това води до отдаването на повече площи под наем и усещането, че наемите може би започват да растат, се посочва в отчета.
Това все още не означава, че пазарът се определя от инвеститорите, но има напредък в тази насока, отбелязват от компанията.
Активите в Турция, България и Румъния се оценяват трудно, защото пазарът не е ликвиден или няма прозрачен механизъм за ценообразуване. Затова и няма сигурност, че оценките ще отразят реалните продажни цени, дори в случаите, в които бъдат сключени сделки скоро след датата на изготвяне на оценката, пише още в доклада.
Към 31 декември 2013 г. компанията има четири имота – два в Турция и по един в България и Румъния.
У нас Eastern European Property Fund притежава сградата The Atrium на ул. „Георг Вашингтон“ 24 в София. Най-големият й наемател е Обединена българска банка. Имотът продължава да се предлага за продажба.
През миналата година фондът е продал три от имотите в турското си портфолио. Останалите имоти на компанията се оценяват от DTZ Debenham Tie Leung на 18,6 млн. паунда към 31 декември 2013 г.