Политическата ситуация в страната вече има отражение и върху жилищния пазар. „Високите нива на безработица, ниският ръст на икономиката и неспиращите политически протести накараха част от планиралите покупка на имот с кредит да заемат изчакваща позиция“, се посочва в редовния месечен обзор на консултантските компании КредитЦентър и creditpoint.bg.
Традиционно най-активният период за кредитния пазар – последните 4 месеца на годината, започват с по-ниска активност в сравнение с края на 2012 година, когато обществото бе по-оптимистично настроено, коментират експертите.
Разгорещеният дебат за промените в Закона за кредитните институции повдигна поредица от въпроси за възможностите да има по-сериозна държавна намеса на кредитния пазар и до какво би довела тя – до по-голяма защита на получателите на кредити или до поскъпване на заемите и ново свиване на кредитирането.
През септември 11 на сто от клиентите са потърсили информация дали могат да купят имот от съдебен изпълнител с кредит, посочва Тихомир Тошев, изпълнителен директор на компаниите.
„След като подробно им разясним как реално може да се направи такава покупка и какви са възможностите тя да бъде кредитирана от банка, повечето клиенти намират процедурата за доста сложна и се насочват към свободния пазар на имоти“, пояснява той.
„Много малко клиенти избират възможността да ипотекират съществуващ имот и с парите от кредита да участват на търгове при съдия-изпълнители, като обикновено имотът, който ипотекират е на техни роднини, съгласни да ги подкрепят в това начинание“, казва още Тошев.
Друг проблем с продажбите при съдия-изпълнителите е, че най-голям обем от имотите, предлагани от тях, са с бизнес предназначение и по-малко са атрактивните предложения за жилища – апартаменти и къщи в градовете, които представляват интерес за активните купувачи в момента.
Същевременно обаче при изтеглилите кредит през септември се наблюдава повече оптимизъм по отношение възможностите за изплащането му. Повечето са с нагласата, че ще върнат заема значително по-бързо.
Близо 70 на сто от изтеглилите ипотечен кредит през миналия месец пък са избрали заем без такса за предсрочно погасяване със собствени средства.
Нагласата, че ще се справят с кредита си в рамките на 5-6 години, най-често се среща при домакинствата с доходи над 2000 лева месечно, които очакват финансовите им средства в бъдеще да се увеличават или разчитат да получат в следващите години по-сериозен еднократен приход - най-често от продажбата на друг имот, посочват експертите.
преди 11 години Ами, ами - просто банките станаха малко по-взискателни и тов автоматично изхвърли от пазара на ипотечни кредити 90% от кандидат-хипотекарчетата. Ако пак пуснат кредити "па-па-па" и подобни без обследване на дохода, пред банките ще се извият опашки от желаещи, а цените пак ще скочат до 1000-1200 Евро квадрата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Журналистите и редакторите, моля ви се - не е съдия, а съдебен изпълнител. Тези хора не съдят, а само изпълняват решение на съда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами вече хората сърбаха попарата на банките, как ще залагат нещо за нищо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар