IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От 2017 г. Кипър премахва данъка върху недвижимите имоти

Докато в България недвижимата собственост поскъпва, средиземноморската страна регистрира най-голямото намаление на цените ѝ в ЕС

08:01 | 02.11.16 г.
<p>
	<em>Снимка: авторът</em></p>

Снимка: авторът

Собствениците на имоти в Кипър, които платиха дължимия за тях данък за 2016 г. в срок до 31 октомври, получиха 75% отстъпка от сумата, т.е. те внесоха в хазната само 25% от миналогодишното си облагане. От 1 януари 2017 г. данъкът върху имотите в Кипър се премахва. От 1 ноември тази година пък започва пълното прилагане на новата, облекчена схема за получаване на кипърско гражданство от чужденци при направени от тях инвестиции в недвижима собственост.

Благоприятните промени в данъчния и инвестиционен режим са сред най-силните стимули, които влияят положително за започналото възраждане на пазара на недвижими имоти в Кипър след сериозния му срив по време на икономическата криза и продължилата 3,5 години рецесия на острова, е общата позиция на правителството и експерти от консултантски агенции в сектора.

Сега е времето да се инвестира в недвижими имоти в Кипър,

обобщи ситуацията председателят на Кипърската асоциация на агенциите за недвижими имоти Маринос Кинигиру, аргументирайки се с постоянния ръст на продажбите и стабилизирането на цените. Тези два показателя заедно с увеличаването на разрешителните за строеж бяха посочени като “положителните знаци през 2016 г., които допринасят за постепенното възстановяване на пазара и показват подобряване на сектора” в последния доклад на KPMG. Според одиторската компания връщането на доверието на инвеститорите на пазара на имоти в Кипър се очаква да продължи и през следващата година.

Спукването на имотния балон бе сред най-тежките удари, които Кипър понесе по време на икономическата и финансова криза. Бумът на пазара на жилища в страната достигна своя връх през 2008 г., след голяма кредитна експанзия през 2006 – 2008 г., която доведе до изключителното разрастване на сектора на недвижимите имоти. Непрекъснатото им поскъпване създаде фалшиво чувство на сигурност в кипърските банки, което предизвика последващо влошаване на кредитните им портфейли. 

Изпадането в колапс на банковата система, стремглавото увеличение на необслужваните кредити, които са били обезпечени с недвижима собственост, сривът на цените на имотите, почти пълното блокиране на строителната индустрия, бяха съществена част от кризисната спирала, в която се завъртя Кипър и която доведе до подписването през март 2013 г. на споразумението с тройката международни кредитори (Европейската централна банка, Европейската комисия, Международния валутен фонд).

Сега, след като през август миналата година страната излезе от рецесията, а през март тази година завърши успешно тригодишната си програма за макроикономически корекции с международните кредитори, пазарът на недвижими имоти се възражда и казва

сбогом на кризата,

според данните на националната статистика и оценките на консултантски организации в бранша.

През 2013 г., най-тежката година на кризата, сделките с имоти на острова са спаднали с 40%. През 2014 г. те са успели да се възстановяват с 20%, а миналата 2015 г. прибавя още 9%.

През 2016 г. тази положителна тенденция се засили и деветте месеца на годината /януари – септември/ регистрират неизменен ръст в продажбите на имоти. Общото им увеличение за този период е с 32% в сравнение със същия период миналата година, като последните месеци са почти рекордни. През август броят на сделките се е покачил с 50% в сравнение с предишния август и това е най-успешният месец на пазара на имоти от 2011 г. насам, а през септември продажбите са нараснали с 44%, в сравнение със септември 2015 г. Като добър знак се отбелязва и увеличаването на продажбите на недвижими имоти в строеж, които бяха рядкост по време на кризата.

Последна актуализация: 13:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още