Банковото кредитиране расте за четвърти пореден месец. Паричната статистика на Българската народна банка (БНБ) за юни отново показва наличието на търсене във всички сегменти. Месец след като жилищното кредитиране излезе на плюс спрямо същия период на миналата година, го последва и фирменото финансиране.
През юни жилищното кредитиране бележи повишение от 0,38% на месечна база, след като през месеца са отпуснати заеми с цел покупка или ремонт на жилище за 33,2 млн. лв. В края на шестия месец на 2016 г. жилищното финансиране се равнява на 8,713 млрд. лв. Реално това е най-високата сума от януари 2015 г., сочи справка в базата данни на Investor.bg. На годишна база ръстът при жилищните заеми е от 0,21%.
Същевременно потребителските заеми са с 34 млн. лв., или с 0,47%, повече спрямо май, показват изчисленията на Investor.bg. Общият обем на потребителското кредитиране възлиза на малко над 7,25 млрд. лв. На годишна база спадът все още не е преодолян, но е ограничен до 1,28% спрямо близо 1,8%, отчетени през май.
При другите кредити, към които се причисляват всички останали видове кредити, предоставени на домакинствата, включително за обучение и лечение, има нарастване с 27,3 млн. лв. до 758,8 млн. лв.
Месечният прираст е в рамките на 3,73 на сто и е най-силният спрямо останалите сегменти. Според методологията на БНБ в показателя се включват и всички кредити с търговска или производствена цел, както и кредитите на нетърговските организации, обслужващи домакинствата (НТООД).
Така в края на юни общият размер на кредита за домакинствата възлиза на 16,72 млрд. лв., а като се прибавят и овърдрафтите, има увеличение от 0,53% на месечна база до 18,174 млрд. лв.
Изчисленията на Investor.bg показват още, че с най-много се увеличават фирмените кредити – с 379,8 млн. лв. за месец. Растежът спрямо май е от 1,81% до 21,37 млрд. лв. На годишна база спадът е преодолян, като растежът спрямо юни 2015 г. е от 0,37%.
Фирменият овърдрафт се свива с 0,91% на месечна и с 5,71% на годишна основа, поради което общият кредит за нефинансовите предприятия се равнява на 30,315 млрд. лв. Овърдрафтите са за 8,944 млрд. лв. в края на юни.
При финансовите предприятия, сред които попадат пенсионни фондове, инвестиционни посредници, застрахователни компании и други небанкови финансови институции, повишението е от 25% на годишна база до 1,471 млрд. лв.
Общият кредит в икономиката е за 49,961 млрд. лв., което е 55,1% от очаквания брутен вътрешен продукт за 2016 г. Сумата е с 0,6% по-ниска, отколкото преди година въпреки раздвижването на ипотечния кредитен пазар и на фирмените заеми, което се оказва недостатъчно, за да изведе общото търсене на положителна територия.
Активността идва и преди началото на летния сезон, като месеците преди него по принцип се характеризират с по-високо търсене, и обратно - по време на летните месеци, измежду които юли и август, търсенето обикновено е по-слабо.