Сметките на Дейвид Камерън не излязоха. Дори може да се каже, че той падна в собствения си капан. А с него и цялата страна. През 2013 година консервативният британски министър-председател обеща да свика референдум за европейското бъдеще на Обединеното кралство - в опит да неутрализира много оспорваната тема за Европа в собствения си лагер и да отнеме инициативата от антиевропейците.
Е, опитът му се провали. Особено евроскептичните избиратели в Англия се поддадоха на приказките и полуистините на противниците на ЕС, които използваха чувството на неудовлетвореност от елитите и обстоятелството, че ЕС се свързва само с кризи, пише в свой коментар за Deutsche Welle Клаус-Д. Франкенбергер.
Провалилият се Камерън иска да остане на поста си до октомври. Неговият наследник ще води преговорите по бракоразводното дело след повече от 40-годишен брак с ЕС. А след раздялата той ще трябва да изгради нови отношения. А това няма да бъде никак лесно. Затова той може само да се надява, че всичко ще премине в духа на доброто партньорство, без помисли за отмъщение и злорадство. По-добре обаче да не разчита, че Британия ще получи някакъв "извънреден луксозен статут".
Отделно от политическата съдба на Дейвид Камерън избирателите, включително и гласувалите за Brexit, вероятно много скоро ще получат представа за последиците от вота. Икономическият колапс настъпи още на следващата сутрин след референдума.
Северноирландците и шотландците, които гласуваха за оставане в ЕС, вече се питат дали ще трябва да платят сметката. И това не са фантазии, защото между Севера и Република Ирландия скоро може да се появи истинска граница. Достиженията на северноирландския мирен процес могат да бъдат застрашени и това да доведе до нова нестабилност.
Шотландците, на свой ред, могат да заложат на втори референдум за независимост, тъй като обстоятелствата се промениха драматично след 2014 година - Обединеното кралство е пред напускане на ЕС, а те искат да останат. И "денят на независимостта", обявен от изкусния демагог Найджъл Фараж, може да има разрушителен страничен ефект. Шотландските рефлекси за независимост се живи, както и преди, а Брексит поставя голяма въпросителна пред единството на страната.
Въпросът сега е как и колко бързо може да бъдат охладени страстите и да спадне напрежението след една агресивна кампания за референдума, която извади на повърхността огромните политически и културни различия между отделните слоеве на населението. В случая едно крехко мнозинство спечели срещу едно голямо малцинство, което вижда бъдещето си ограбено. Това, което едните смятат за възстановяване на "независимостта", другите окачествяват като катастрофа за страната, за Европа и за света. Изгледите за помирение не са никак добри.
Гласоподавателите имаха избор. Мнозинството взе решение за хвърляне в неизвестността, за връщане назад в миналото. Дано това не се окаже скок в пропастта.
преди 8 години Англия направи най-доброто за себе си след пируета на Меркел. Или трябва да си много слаб и зависим - като България или да си загубил разсъдъка си от реклама и пропаганда - като германците и французите, за да продължаваш по същия начин и да си вярваш. Англичаните слава богу не са. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Франкенбергер да не се изказва от последна инстанция. И неговите твърдения в това материалче спокойно могат да се окачествят като полуистини. Шотландците могат да се отцепят, но могат и да не се отцепят. Брекзита може да има разрушителен ефект, но може и да има градивен. И ако популистите от държавите в ЕС, нипипват пулса на хората, бюрократите от ЕС, напипват съвсем други работи..., щом така масово в целия ЕС не ги одобряват. Да, Камерън навярно сгреши, но явно, /според материалчето/, европейските чиновници са безгрешни. Редно е германецът да си зададе и отговори на въпроса - КЪДЕ СГРЕШИМЕ НИЕ, че ония искат развод. И ако не намери отговора, да не се чуди, че вота на Британците, ще се превърне в системна грешка /къ казва Ванката от форума ;) ) в ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мене ми се чине, че всичко около берекет-зита ще се реши от изхода на прецедентските избори в щатите : Килъри = "брек-стей" , Тръмп = "бр-екзит".Просто сме в много сериозна турбуленция, еднополюсния модел за глобален порядък се клати и винаги когато системата търси ново устойчиво състояние (в съответствие с обективния баланс на силите), трусовете са чувствителни ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Добра статия . Поздравления ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар