Петък сутрин, 24 юни. Бюлетините са пуснати. Британците са се произнесли на референдума за членството си в Европейския съюз и искат да излязат. Това е сценарий, който политиците планираха сериозно, докато се молеха той никога да не се случи, отбелязва в цитиран от БТА анализ Ройтерс.
Тайни срещи в Брюксел и в цяла Европа разкриват огромната несигурност за това, което ще последва вота, определен от британския премиер Дейвид Камерън като „скок в неизвестното", отбелязват правителствени представители и дипломати.
Не са малки и опасенията какво ще стане, ако Великобритания остане в ЕС. Това е приблизителна карта на събитията, които ще настъпят след 23 юни, основаваща се на разговори с много дипломати и правителствени представители, малцина от които говорят публично от страх да не разпалят допълнително дебата във Великобритания.
Ден първи, петък, 24 юни.
Избирателните секции затварят в 22:00 часа местно време (01:00 часа българско време на 24 юни).
Не са планирани масови екзит-пол проучвания, но преброяването през нощта би трябвало да даде резултатите приблизително по времето, когато лятното слънце изгрява над Брюксел.
Освен самите резултати има и други неопределими фактори. Камерън обеща, че ще уведоми ЕС „незабавно", ако Великобритания напуска. Може обаче да му бъдат необходими поне няколко дни. Ако загуби, разделената му Консервативна партия ще го постави под огромен натиск да подаде оставка. Натиск може да има и ако той спечели.
Паричните пазари ще бъдат непостоянни. Bank of England и Европейската централна банка (ЕЦБ) имат планове за действие в извънредни ситуации, за да се справят със сътресенията, които шокът от Brexit ще нанесе на британската лира и еврото.
Министрите на външните работи и посланици на страните членки на ЕС ще се съберат в Люксембург в 08:00 часа по Гринуич (11:00 часа българско време) за рутинни разговори, които ще предоставят на мнозина първата възможност да изразят реакцията си. Очакват се съвместни изявления от Германия и Франция и европейските институции. Както и да гласуват британците, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще приеме председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който председателства срещите на върха на ЕС, и председателя на Европейския парламент Мартин Шулц в Брюксел в 08:30 часа по Гринуич (11:30 часа българско време).
На срещата ще присъства и холандският премиер Марк Рюте, чиято страна е ротационен председател на ЕС, за да направи оценка и отправи послание. Очаквайте: съжаление - от загубата на близо 20 процента от европейската икономика и още по-голяма част от военното и глобално влияние на Съюза; уважение - към волята на британския народ и решимост - да се продължи напред с европейската интеграция.
„Шоуто трябва да продължи", както каза високопоставен представител на ЕС.
Може да има и четвърто послание, да го наречем отплата може би, макар британците да не трябва да го приемат лично; предупреждения за бедите, които ще споделят отиващите си, които имат за цел да сплашат други да последват примера.
Ден втори - събота, 25 юни.
Министрите на външните работи на шестте страни основателки на Съюза - Германия, Франция, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург може да се срещнат в Берлин.
Някои финансови министри от еврозоната намекнаха за извънредно заседание на Еврогрупата, но според длъжностни лица това е малко вероятно. Управлението на банковите и пазарни сътресения ще бъде отговорност на ЕЦБ и други регулатори.