Експериментално електронно гласуване ще бъде проведено след 1 януари 2018 г. в три последователни избора, включително частични, в един район на страната. Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от Изборния кодекс, предава БТА.
До тази дата Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да направи три симулации на дистанционно електронно гласуване с измислени партии, коалиции или кандидати.
ЦИК трябва да създаде постоянно действащо специализирано звено за техническо осигуряване и технически контрол на дистанционното електронно гласуване, което ще координира дейността си с Министерския съвет (МС), записаха депутатите.
В случай че експерименталното електронно гласуване е успешно - при гарантиране тайната на вота, сигурността на системата и осигурен граждански контрол върху изборния процес, и не са установени съществени нарушения при провеждането му, на изборите за членове на Европейския парламент от България през 2019 г. избирателите може да гласуват дистанционно електронно. Резултатите от гласуването тогава ще се вземат предвид при определяне на резултатите, записаха депутатите.
В отрицателен вот Михаил Миков от БСП лява България заяви, че с разпоредбите се дава възможност за манипулация на електронното гласуване. По думите му тя е заложена в текста, според който звеното за техническо осигуряване на електронното гласуване работи в координация с Министерския съвет.
По време на дискусията председателят на Народното събрание Цецка Цачева изрази убеденост, че много скоро в България ще можем да гласуваме електронно, дистанционно и при гарантиране на тайната на вота.