Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев ще предложи на финансовия министър Консултативният съвет по финансова стабилност да се събере, за да обсъди кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ). Мавродиев съобщи това, след като се срещна в БСК с експертния съвет за оздравяването на КТБ, в който се обединиха работодатели и представители на синдикатите.
Той се ангажира да внесе незабавно идеите на синдикати и работодатели за оздравяване на поставената под особен надзор банка в Съвета за финансова стабилност, в който участват той като председател на КФН, гуверньорът на БНБ и министърът на финансите.
Миналата седмица и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска Консултативният съвет за финансова стабилност да се събере заради казуса „КТБ“.
„Ще поискам свикването на този съвет, за да може в спешен порядък да бъдат обсъдени техните идеи и да се предложат работещи решения за намиране на добрия изход от кризата“, обясни той. И допълни, че Съветът е национален орган, който според европейските правила отговаря за стабилността на финансовата система и отстраняването на подобни рискове.
Мавродиев коментира, че КФН споделя общата тревога и загриженост за проблема с КТБ. „И според нашия анализ, и според анализа на работодателите и синдикатите, той създава системен риск за българската финансова система – не само за банковия, а и за небанковия сектор“, коментира той.
По негови думи този проблем се отразява на застрахователни компании, пенсионни фондове, инвестиционни посредници и т. н. „Очевидно е, че има системен риск, когато проблемите на банка – в случая номер четири, се прехвърлят както върху огромен брой вложители, физически лица и компании, така и върху множество организации, наши поднадзорни лица“, каза председателят на КФН.
„Дефинитивно и твърдо съм за оздравяване на банката“, декларира Мавродиев. Според него трябва да се вземат най-добрите работещи решения в полза на обществото.
Той подчерта, че е важно банката да бъде оздравена и трябва да се търсят всички законови възможности за съхраняването на интересите както на вложителите, така и на инвеститорите в акции на компании от групата КТБ.
„Отсъствието на информация прави проблема по-страшен“, коментира председателят на БСК Сашо Дончев. Той се надява след свикването на Съвета за финансова стабилност обществото да има по-голяма яснота за случващото се с КТБ. Сашо Дончев за пореден път заяви, че банката трябва да бъде оздравена, но не за сметка на бюджета.
„Ние сме за намирането на най-доброто решение за цялата финансова система“, заяви и председателят на КРИБ Огнян Донев.
На въпрос дали намирането на решение за съдбата на КТБ трябва да мине непременно през следващото Народно събрание участниците в срещата заявиха, че поради липсата на достатъчно информация няма как да отговорят.
Развитието на казуса с КТБ можете да проследите тук
преди 10 години Айде и този се намеси. И бил дефинитивно за оздравяване на банката, моля ви. А с какви пари ще я оздравят? Май се готвят пак да ни прецакат. Среща на Бойко с вложители, изказвания на всякакви групи по интереси - АИКБ, БСК и пр.Ще плащаме и ще викаме "да живей". отговор Сигнализирай за неуместен коментар