Преди да се санира КТБ, трябва да се санира доверието в БНБ. Това се казва в официалното становище на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в подкрепа на обществения Надзорен комитет за банковата група КТБ.
От АИКБ заявяват, че УС на БНБ и лично гуверньорът на банката Иван Искров трябва да престанат да твърдят, че двама квестори могат да се справят по-добре с оценките на КТБ от цял комитет от неутрални и високо компетентни експерти – финансисти, банкери, предприемачи и юристи.
УС на БНБ и Иван Искров трябва да се възползват от реално съществуващите законови възможности и да се опрат на експертната подкрепа на обществен Надзорен комитет, който да не допусне злоупотреба с активите и разграбване на КТБ, пише в позицията на асоциацията на индустриалците.
Асоциацията потвърждава позицията си, че „при възникналата ситуация и при показаните неадекватни и меко казано съмнителни действия на институции, политици, а в някои отношения дори на някои медии, съществува въпиющ дефицит на доверие в действията на институциите“.
"Обществеността има пълното основание да не вярва на коректността и на компетентността на институциите, в това число и на банковия регулатор – БНБ. Това вече се показва и от данните на емпиричните социологически изследвания, които сочат срив на доверието в централната банка", пише още работодателската организация.
Тя напомня, че "за друга една голяма банка, жертва на "банковата паника" бяха предприети незабавни и съвсем адекватни мерки, така че хората вече почти забравиха, че там е имало някакви трудности и проблеми" и питат защо се прилага двоен стандарт към две банки, работещи по едно и също законодателство.
Не бива да се забравя и неадекватното говорене на всевъзможни политически лидери и функционери, които направиха и невъзможното, за да бъде паниката по-опустошителна, коментират още от АИКБ.
Според асоциацията политиците са гасили с бензин "банковия пожар", а прокуратурата би могла "да спечели награда за най-добър черен пи ар на международен конкурс, ако бъде обявен такъв". Драматичните съобщения за групи от прокурори, влизащи в КТБ, последвани от изявления за липсващи огромни суми и чудовищни обеми документация, изиграха особено важна роля за взривяването на обстановката и за стартирането на голямата "банкова паника", смятат индустриалците.
„...възниква въпросът дали някой не иска да разграби на безценица активите на КТБ? Когато такива въпроси и съмнения се провокират от изявления на УС на БНБ, цялото общество би трябвало да е изключително притеснено“, заявяват работодателите.
Всичко по темата за КТБ можете да следите тук
Свързани компании:
преди 10 години Нещо тия самопосочили се експерти почват да ми дотягат. Точно какви се явяват че не ми е ясно. Кой ще го посочи този обществен надзорен комитет? За момента май сам се е посочил и изглежда като начин да реанимираме позабравени вече "екперти" понаритани от всякъде. После, няма как да не прави впечатление как БНБ отнесе всички негативи, срив на доверие и не знам още какво, а прокуратурата, която реално забърка цялата тази каша остана на сянка. За абсолютно всички е ясно в какво няма доверие и никога не е имало, защото е пропито от корупция и чувство за безнаказаност - съдебната система.Нека бъдем обективни - как започна всичко? С обвинения, обиски арести. Някои от тях паднаха след 2 седмици (когато белята вече беше свършена) по останалите продължават да се тиражират нелепи твърдения, а Цветан Василев вече два месеца не могат да измислят обвиняем ли е или не.Хайде да не забравяме удобно кой се нуждае от саниране на доверието. Искров ... да, неадекватен е, НО защото няма как хем д отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Самира се нещо което е малко от малко повредено, но съществува. Доверие в БНБ не съществува. http://iconomicabg.blogspot.com отговор Сигнализирай за неуместен коментар