България остава държавата в Европейския съюз (ЕС) с най-висок дял на населението в риск от бедност и социално изключване, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
През 2012 г. 49,3% от българите са били в риск от бедност и социално изключване, като спрямо 2011 г. е отчетен слаб ръст. В риск от бедност са били 45,6% от пълнолетните българи, 52,3% от децата до 17 години и над 59% българите над 65 години.
За сравнение, средно за ЕС през 2012 г. в риск от бедност са били 24,8%, а за еврозоната – 23,3%. Делът на пълнолетните трудоспособни граждани на ЕС в риск от бедност и социално изключване през 2012 г. е бил 25,3%, а в еврозоната – 24,3%. Делът на застрашените деца е съответно 28% и 25,6%, а на хората над 65 години – 19,3% и 17,5%.
Румъния е на второ място в негативната класация – през 2012 г. 41,7% от населението на северната ни съседка е било в риск от бедност и социално изключване. Следват Латвия (36,2%), Гърция (34,6%), Литва, Унгария и Хърватска (по 32%).
Най-нисък е делът на населението в риск от бедност и социално изключване в Холандия – 15%, следвана от Чехия – 15,4%, и Швеция – 15,6%.
Най-рязък ръст на дела на населението в риск от бедност и социално изключване се наблюдава в Кипър и Гърция. Намаление е отчетено само в Латвия – с 3,9 процентни пункта за една година.
Близо 70 на сто от населението на България е изпитвало затруднения да покрие извънредните си разходи през 2012 г., показват още данните. Средното ниво за ЕС е 40 на сто, като най-нисък е делът им в Скандинавските държави. Лидери сме и по дял на населението със съществени материални затруднения – 45%.
Евростат отбелязва, че децата са най-застрашени от бедност и социално изключване в ЕС в сравнение с останалите групи граждани. Обратното се наблюдава само в Дания, Германия, Естония, Гърция, Словения и Финландия.
През 2012 г. 17 на сто от населението на ЕС е било в риск от бедност или социално изключване след социалните трансфери, което означава, че доходите им са под национално определените линии на бедността.
Най-голям дял на населението в риск от бедност след социалните трансфери е отчетен в Гърция (23,1%), следвана от Румъния (22,6%), Испания (22,2%) и България (21,2%), най-малък – в Чехия (9,6%), Холандия (10,1%), Дания (13,1%), Финландия и Словакия (по 13,2%).
Над 10 на сто от населението на ЕС живее в домакинства с ниска интензивност на труд, т. е. с непостоянна заетост, на непълно работно време и т. н. (трудоспособните членове на домакинствата са работили на по-малко от 20% от потенциала им през последните 12 месеца). За България делът на това население е над 12 на сто.
преди 10 години Отн.: 'че управляващите от около 2 десетилетия "инвестират" не в реална икономика и работни места, а в *** помощи'Там е работата, че не е само от 2 десетилетия, а е поне от 6-7.Преди 90-та *** да не би да са живеели в небостъргачи. Същите катуни си бяха, само че имаше повече 'палаткови лагери' и бяха по-мобилни, а напоследък се ориентираха към паянтови постройки и станаха по-стационарни ...след като общините спят..И не са само управляващите, пък и понятието 'управляващи', които не инвестират е много по-широко, като включва напр. и профсъюзите, които вместо да защитават и да оптимизират човешките ресурси като допринасят с поведението си за ръста на икономиката, защитават скритата безработица и социалните конструкции за източване на бюджета. На някакви *** им трябвали пари, 'щото имали големи нужди. Ами да си ги изкарат с достоен труд и с реален принос за икон. благоденствие на сънародниците си, а не да се чудят къде, кого и как да изрекетират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години До бай Промо1.Рибата се вмирисва от глава та!2.Вместо да ни се дава личен пример ни спукаха от лъжи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това, че сме в риск от бедност е ясно. Мизерията и духовната нищета в BG си е вкъщи.Какви са причините:1.Нямаме култура да създаваме информирана и икономически-обоснована заетост, независимо дали като самонаетост или като технически задания за служители, изпълнители и т.н.2. Няма правилно отношение към духовната нищета и селската простотия (във всичките им форми и прояви), които са неизчерпаем извор на материална бедност и хронична мизерияТази теория, че битието било определяло съзнанието е басня за идеоти. Като си напълниха някои хора количките от веригите магазини роди ли се някой Айнщайн? Нищо подобно. Най-*** станаха още по алчни, още по-агресивни и още по-арогантни ... защото откриха, че им 'трябвали' много повече пари, отколкото са си мислели, че може да им трябват някога.BG населението не си мечтае да бъде с достойнство, да създава нещо креативно и общ.-полезно.BG населението си мечтае да е мутра, да се докопа до власт и да рекетира, лъже и краде от сънародниците си отговор Сигнализирай за неуместен коментар