През целия двадесетгодишен период основна слабост на България остава категорията „Върховенство на закона”, в която попадат оценките за свобода от корупция и защита на правото на собственост.
Авторите посочват, че от 1995 г. насам почти липсва напредък по отношение на борбата с корупцията (оценката за свобода от корупция се повишава от 30 пункта до 35,2 пункта от максимални 100 пункта). По отношение на защитата правото на собственост оценката се е сринала с цели 20 пункта – от 50 до 30 пункта.
Най-голям напредък пред последните 20 години страната ни бележи по отношение на индикаторите за фискалната свобода (+45,2 пункта) и монетарната свобода (+53,3 пункта), благодарение преди всичко на въвеждането на валутния борд и на консервативната бюджетна политика.
Що се отнася до регулациите на бизнеса, в доклада се отбелязва, че са били рационализирани процедурите за стартиране на бизнес. Регламентите на труда са сравнително гъвкави, въпреки че разходите за труд, които не са свързани със заплатите, може да бъдат обременяващи.
Хонконг остава лидер по икономическа свобода в света, като събира 90,1 точки от 100-те максимални. Следва Сингапур с 89,4 точки, Австралия с 82, Швейцария с 81,6, Нова Зеландия с 81,2 и Канада с 80,2.
САЩ продължават да губят позиции в класацията. От 2007 г. насам резултатът на страната се е влошил с 6 точки, като по този начин тя пада до 12-то място в подреждането.
На дъното на класацията са Северна Корея, чиято оценка е само 1 точка, Куба с 28,7 точки, Зимбабве с 35,5 точки, Венецуела с 36,2 точки и Еритрея с 38,5 точки. Сред най-несвободните икономики попадат още Того, Микронезия, Украйна, Боливия, Еквадор, Узбекистан, Аржентина, Туркменистан, Иран и други.
От съседните ни държави непосредствено след нас в класацията са Румъния и Турция, а на по-предни позиции са класирани Македония и Албания.
преди 10 години Широко разпространената корупция идва от съдебната система на България, потънала в ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар