Тази година ще бъде по-добра за икономиката на България заради постепенното излизане на икономиката на Европейския съюз (ЕС) от депресията. Около това мнение се обединиха икономистите Владимир Каролев, Емил Хърсев и Красен Станчев.
Хърсев коментира в предаването „Здравей, България“ на Нова телевизия, че при нарастваща европейска икономика „нашата икономика обикновено се държи добре“. Той посочи, че през 2011 г., когато икономическата активност в Европа се възстановяваше преди да избухне дълговата криза, българският износ рязко е нараснал.
Икономистите очакват постепенно подобряване на ситуацията, „стига политиката да не попречи на този естествен процес“, допълни Хърсев. „Като нация можем да разчитаме на по-добър живот, ако работим по-добре“, заключи той.
Що се отнася до мерките на правителството в подкрепа на бизнеса и икономиката и вчерашния отчет, Каролев посочи, че вижда и положителни, и отрицателни неща. „Всеки, който вижда само добро или само лошо в тези мерки, има проблем в начина на мислене“, коментира той. Хърсев подчерта, че в икономиката няма как да се види реакция за 100 дни и са необходими поне 6 месеца, за да се правят подобни отчети.
„Натиск е имало и върху други правителства, проблемът на парламентарното мнозинство е, че в желанието си да заслужи народната любов ще направи много глупости. Добрите идеи на изпълнителната власт може и да не си прокарат път поради желанията на парламента“, предупреди Красен Станчев.
Владимир Каролев коментира, че за първи път България има социален министър, който наистина вижда реалните проблеми в пенсионно-осигурителната система. Въпреки че засега увеличаването на възрастта за пенсиониране се планира да бъде спряно, по думите на икономиста правителството разбира, че тази мярка е временна.
Според Каролев ако продължи натискът на неправителствения сектор, ще се предприемат мерки за разрешаване на най-големите проблеми на пенсионната ни система – привилегиите за по-ранно пенсиониране на някои категории заети и високия дял на инвалидните пенсии.
Владимир Каролев подчерта, че е изчезнало и е забравено „антипазарното говорене за национализация“, което също е развитие в положителна посока.
преди 11 години Австралия изнася суровини за цяла Азия не само за Китай , но и Япония, Корея , Тайван , Индия и др. Те българите могат , гърците не могат разбираш ли бруталния сарказъм ....... ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами, по втория закон на Нютон, ние точно това си правим, теглим ги назад. ;-)Виж, дали ще ги изтеглим, това е Въпросът.За честолюбие, и аз съм честолюбив но, това изтегляне е от друго естество: отварят се пазарни възможности и не е задължително, ако е изгодно нам, да не е изгодно и на другите страни. Появяват се синергични връзки, от които могат всички да спечелят. Е, ще има наредили се по-напред но, така става, кога си на опашката... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ами дайте пък тогава ние да ги издърпаме европейците...назад отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ами дайте пък тогава ние да ги издърпаме европейците...назад отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дали австралийците се чувстват обидени от факта , че повишеното търсене на суровини от Китай дърпа добивната им индустрия напред , а с това и цялата икономика на Австралия ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И аз се смятам за честолюбива и ме обижда нашето отношение към самия наш живот и икономиката ни. Но, това е положението. Дори от ден на ден все повече се обезкуражавам, че можем нещо да направим. Та ние не знаем какво искаме, как да го постигнем и ако, не дай си боже, се изискват жертви и работа, ни няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Прочетох само заглавието и се отказах да чета статията. Знам, че тук се говори за икономика, но за мен фразата "някой да ни издърпа" е унизителна и обидна във всеки контекст. Не сме нито по-глупави, нито по-слаби от другите европейци, за да се налага да ни носят на гръб. Ако искаме по-добър живот, трябва да го постигнем с повече работа. Никой не е длъжен "да ни дърпа" и никой няма желание да го прави. Ако сме възприели *** манталитет да чакаме всичко наготово - толкова по-зле за нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Колко патетично .... Хърсев ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар